Odpočet zaplacených úroků ze stavebního spoření – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…o lékárenství víme vše!®

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Odpočet zaplacených úroků ze stavebního spoření

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 11707×

Do 15. února, mohou zaměstnanci prostřednictvím svého zaměstnavatele požádat (ale nemusí!) podle § 15, odst. 10 a 11, ZDP, aby mu od základu daně odečetl částku, která se rovná úrokům zaplaceným v roce 2001 z úvěru ze stavebního spoření nebo úrokům z hypotečního úvěru sníženým o státní příspěvek, jakož i úvěru poskytnutého stavební spořitelnou nebo bankou v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo hypotékou a použitým na financování bytových potřeb.

V případě, že účastníky smlouvy je více zletilých osob, uplatní odpočet buď jedna z nich, nebo každá z nich rovným dílem. Daňové odpočty, samozřejmě, mohou uplatnit pouze osoby výdělečně činné. Úroky z úvěrů ze stavebního spoření poskytnutých osobám mladším 18 let mohou ze svého daňového základu odečítat jejich rodiče. Úhrnná částka úroků, o které se snižuje základ daně ze všech úvěrů poplatníků v téže domácnosti nesmí překročit 300 tis. korun ročně. Výši zaplacených úroků potvrzují spořitelny na výpisech účtů klientů. Pozor, úroky z hypoték nelze uplatnit při ročním zúčtování záloh daně, ale je nutné je uplatnit pouze v daňovém přiznání. Jinak je výpočtová matematika velmi jednoduchá.

Co už ale tak jednoduché není je výčet situací, na které lze odpočet úroků z úvěru ze stavebního spoření uplatnit. Stanovuje je už vzpomínaný § 15, odst. 10 písm. a až h), ZDP. Obecně řečeno odpočet lze použít jen na tzv. bytové potřeby. Těmi se podle zákona o stavebním spoření rozumí především získání bytu, výstavba nebo koupě stavby pro bydlení, získání stavebního pozemku atp. Do kategorie bytových potřeb také spadá modernizace bytu, stavební úprava nebytového prostoru na byt a velmi častou je i úhrada podílů na společných částech.

A právě v souvislosti s výroky "do kategorie bytových potřeb spadá také" nastávají největší potíže. Např. v případě nové výstavby lze z úvěru financovat i náklady spojené s projektovou dokumentací, inženýrskými sítěmi, oplocením a pokud jsou součástí projektu, pak i garáží, saunou, bazénem a nejrůznějšími správními a notářskými poplatky souvisejícími se stavbou. Pokud se nejedná o nové stavby, vznikají problémy. Je dobré, s ohledem na poměrně vysoké částky, které se odpočítávají být velmi opatrní. Opatrnost je na místě i při modernizaci a údržbě. Tak například koupě kuchyňské linky může být daňově akceptovatelná pouze tenkrát, když se jedná o komplexní (co to je, viďte?) modernizaci kuchyně, tj. včetně rozvodů, obkladů, podlahových krytin, digestoře. Relativně jednodušší jsou přestavby a vestavby, ale ani tam není opatrnosti nikdy nazbyt.

EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
28.01.2013

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk
21.12.2009

Petra Jurczeková

Vítání prváků, burza učeb...

Petra Jurczeková
20.09.2009

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...
24.11.2014

Mgr. Stanislav Havlíček

Regulační poplatky v léká...

Mgr. Stanislav Havlíček
13.04.2009

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný
22.04.2010

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti klíšťové e...

RNDr. Marek Petráš
30.04.2008

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová
06.04.2010

PharmDr. Ján Valjan

Poltarská kauza, přechod ...

PharmDr. Ján Valjan
12.02.2009

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon
18.11.2008

Artist page APATYKÁŘ® v Apple Podcasts [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.