Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Vzít či nevzít bonus?

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 6092×

Odpověď je vcelku jednoduchá a vyplývá především z předpisů o účetnictví, potažmo o daních. Nejdříve je v takových případech nutné si odpovědět na základní otázku: kdo a komu množstevní slevu/bonus - takový je terminus technicus pro podobné případy - poskytuje. Zdánlivě jednoduchá otázka, ale...

Pokud slevu poskytuje soukromá fyzická osoba - nepodnikatel nebo i právnická osoba (i když ta málokdy) soukromé fyzické osobě - nepodnikateli (nebo i právnické osobě) a nechce vydat o slevě žádný doklad, jedná se o nepoctivé jednání, které má blízko k úplatku či korupci a doporučujeme se takovým "obchodům" vyhýbat - i proto, že příjemce takového zboží nebo služby může být dřívě či později vydíratelný, poněvadž už jednou úplatek přijal.

Základním kritériem posuzování "jak dál" v podobných případech je "papír". Pokud se poskytovatel množstevní slevy nebrání vydat o obchodu doklad, je vše v pořádku a není se čeho bát. Správný způsob je uvést všechny rozhodující informace o množstevní slevě na faktuře, resp. dodacím listu. Příjemce pak může přijaté zboží bez problémů zúčtovat ve své účetní evidenci. V podstatě pak může přijat zboží na sklad dvojím způsobem:

  1. za průměrnou cenu (celková cena dělená celkovým počtem kusů zboží, tedy včetně množstevního bonusu)
  2. původní množství za původní cenu a bonus "zadarmo".

Konkrétní postup záleží na účetních postupech, které účetní jednotka - v našem případě lékárna - používá. Čistotu množstevních slev/bonusů také narušuje správná identifikace osoby (fyzické osoby-podnikatele nebo právnické osoby), která slevu/bonus poskytuje.

Velmi často dochází k nepřesnosti (pozor na pojmy dealer, distributor a zprostředkovatel!). Pokud totiž dealer není distributorem, respektive přesněji není v žádném obchodním vztahu k lékárně (účetní jednotce), pak jí ani nemůže poskytovat žádné slevy/bonusy. Ve všech podobných případech je nejlépe poctivě informovat svou účetní (účetního) a ta už věci administrativně určitě správně vyřeší.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.