Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Je franchising řešení proti řetězení lékáren a jaké výhody či nevýhody může pro lékárníka přinést?

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 8710×

V souvislosti s obavami o skupování lékáren a vytváření řetězců ze strany distributorů léků se objevily i úvahy o franchisingu, který ve svých důsledcích také vede k vytváření řetězců, ovšem na jiné, konkrétně finančně-nájemní bázi.

Konkrétní příklady franchisingu v lékárenství jsou známy ve Švédsku nebo Holandsku. Franchising (relativně nová metoda financování soukromého podnikání) může vytvářet - vedle distribučních - další typ "franschisingových" řetězců.

Jedná se o takovou formu podnikání, která může být velmi brzy aktuální i v Česku. Franšíza, tak se také někdy této finanční metodě říká, je známa spíše z jiných odvětví podnikání; běžná je například v drobném opravárenství a distribuci potravin. Franšíza je de facto nájemní licence daná výrobcem dealerovi k distribuci, případně výrobě (zmrzlináři, McDonalds a podobně) výrobcova produktu.

Uveďme si konkrétní příklad. Opravář televizorů chce lépe využít pronajaté prostory i pracovníky, například pracovnici u příjmu oprav. Rozhodne se rozšířit svou činnost o kopírovací služby pro veřejnost. Dohodne se s firmou Minolta a ta mu poskytne svůj výrobek - kopírku Minolta, zajistí její servis a zaučí zaměstnance. Podnikatel jí za tuto službu platí. To je typický příklad franšízy.

"Franšízový" podnikatel se - z podstaty věci - tedy od "normálního" podnikatele poněkud liší, a to především mírou samostatnosti. Především nerozhoduje o tom kde a za kolik bude nakupovat. V případě lékárny tu pak máme hned několik otazníků. Především se jedná o výrobce produktu - léku. Kdo jím bude, skutečný výrobce? Kdo a jak potom ale v podmínkách franšízy zajistí širokou paletu ostatních léků dostupných v každé lékárně? Distributor? Pak zase zaniká původní a hlavní smysl franšízy (výsada poskytnutá dealerovi k distribuci výrobcova výrobku nebo služby)!

V Česku se zatím k franchisingu hlásí především společnost Phoenix. Ve světle výše uvedených skutečností nevyznívají její prohlášení, především v porovnání s tolik diskutovanými a odmítanými distribučními řetězci, nijak přesvědčivě.

A co říci na závěr? Obecně je samozřejmě franšíza použitelná i v lékárenství, ostatně příklady zemí ze severní Evropy to potvrzují. Konkrétně bude ale u nás její použití vystaveno řadě neznámých momentů, ke kterým se však bude možné konkrétně vyjádřit až poté, kdy nové situace reálně nastanou.

Z pohledu zaměstnanců se asi nic moc nového nestane, z pohledu majitelů lékáren určitě ano - bude jim nejspíš chybět ona volnost a svoboda rozhodování, která je odlišuje od zaměstnaneckého poměru.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.