Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Humanitní poslání lékárníka versus každodenní tvrdá ekonomická praxe

Vloženo: 02.04.2006, 18:13 | Čteno: 79208×
Pozoruji dění na české zdravotnické - a z pohledu tohoto příspěvku - především lékárnické scéně z venku. Může mi to být vytknuto. Proč chcete mluvit do problematiky, které vůbec, ale vůbec nerozumíte? Na druhé straně mi ale pozice vnějšího pozorovatele dovoluje vidět věci, které bych "ze scény" nikdy neviděl. Dovoluje mi také klást otázky, které bych si jako lékárník nikdy nepoložil. Možná by mne vůbec nenapadly, možná bych neměl dost odvahy si je položit.

Rekapitulace

Lékárníci stávkovali. Dobrá. Mediální firma odvedla svou práci, resp. stále za peníze členů ČLeK odvádí, ale přesunula se rovněž dál. Teď zastupuje vítěze (viz spor ČR versus Nomura). Každý se totiž rád točí okolo vítězů, mediální agentury obzvláště. Ale zvítězili lékárníci? Když čtu denní tisk a poslouchám média, mám divný pocit. Změnu úhradové vyhlášky prosadili lékaři a ve vyhlášce o maržích se nezměnilo ani slovo. Takže znovu: Co lékárníci dosáhli stávkou? Zvítězili nebo byli jen byli oním "křovím" ze showbyznysu?
Proč se lékárníci, nepoučili z postupu zubních lékařů? Zdravotnictví je v Česku papírově pořád "zdarma". Nicméně v zubní ordinaci už dlouho ne. Proč? Zubní lékař byl vyňat ze zdravotnických služeb? Nebyl, ale vydobyl si své "zvláštní" postavení sám. Jako kdysi slavný německý ekonom Erhardt, který spojencům zodpovídal po druhé světové válce za německou ekonomiku. Když mu vyčítali, že neplní dohodnuté podmínky, tak jim s klidem člověka, který ví o čem mluví odvětil: Já jsem je neporušil, já jsem je zrušil, protože byly špatné a o zrušení nebyla v dohodě řeč.

Podobnost čistě náhodná

Něco podobného v podstatě udělali už před mnoha lety zubní lékaři. Bez stávek a bez mediální podpory. A zvítězili. A v čem byla jejich hlavní síla? V ekonomice. Nikoho neponižovali gottwaldovským Já jsem horník, kdo je víc? Zamysleli se, pochopili, že za vším jsou peníze, dnes je tvrdě inkasují a nikoho ani nenapadne jim vyčítat nehumánní (protože přes peníze) přístup k pacientům a připomínat bezobsažné fráze. Jsou vážení, platíme jim a vůbec nás nenapadne o ceně diskutovat. Jako zákazníci lékárníka však běháme od lékárny k lékárně a pídíme se po nižší ceně. Proč se tak my, pacienti, chováme a proč proto vy, lékárníci, pak vypadáte jako každý jiný obchodník?
Znám odpověď. Mnozí lékárníci se vyhýbají praktické, každodenní ekonomice, nechtějí o ní slyšet, uráží je, mají přece jiné poslání, strkají před ní hlavu do písku. Nicméně před ní neutečou. A proč také před ní utíkat, když zubní lékaři, kteří mají k obchodu přece jenom dál než lékárníci, ji už akceptovali a přizpůsobili se jí. A čeká to i na lékaře. Ti soukromí "už něco tuší" a ti nemocniční, až přestanou dojit státní rozpočet, ji budou muset, i když možná později, akceptovat také.

A teď už konečně k věci

Tedy k ekonomice. Kromě zisku (tržby mínus náklady), bez kterého musí každá činnost dříve či později skončit, v ní hraje nejdůležitější roli tok peněz. Ono dokola omílané cashflow. Bez něj nevíme - a tedy nemůžeme plánovat - nic. A kdo nám cashflow nabourává nejvíc? Ministr zdravotnictví? Kdepak, zdravotní pojišťovny.
Řada menších a malých společností - mezi ně lékárny patří, ať si to připouštějí nebo ne - oni podceňovaní obchodníci, to už dávno pochopili. A proto se obrátili na takové finanční služby, které jim, byť za úplatu, ale přece jenom pravidelné toky zajistí. A jednou z takových služeb - žádné úvěry, žádné dotace, žádné vyšší marže - je factoring.
Názorný příklad. Majitel firmy Gaddi-Globe hovořil před několika málo dny s jedním privátním lékařem. Ten si mu, poté co mu kolega z Gaddi-Globe vysvětlil princip factoringu postěžoval: „Kdybych to věděl dříve... Pojišťovna mi poslala peníze 30. prosince. Co já s tím na Silvestra? Teď je můžu tak akorát zdanit!” Bohužel, měl pravdu, ale nám poskytl ukázkový příklad factoringu a významu toku peněz.

Řešení problémů

Jako ekonom, který má blízko k lékárníkům jsem se pokusil nějak pomoci. Ve spolupráci s Factoringem České spořitelny, a.s. a firmou Gaddi-Globe, s.r.o. jsme připravili pro lékárníky projekt, který má dostatečnou sílu jim v ekonomické oblasti pomoci. Zbude jim pak dost času věnovat se jejich humánnímu poslání. Jmenuje se PHARMA FACTORING. Jeho prezentaci najdete na webech Apatykáři.info a Dower.cz (sekce factoring). Podívejte, prosím, se na ni. Možná vás zaujme. V budoucnu může být rozšířen i na soukromé lékaře, dopravní zdravotní služby a další.

Aktuální stav

V tuto chvíli vybíráme s Factoringem České spořitelny, a.s. - za účinné spolupráce s Apatykář.info - prvních pět až šest pilotních lékáren. Průběžné informace o postupu prací zveřejňujeme na webu Dower.cz a informace, které budou zajímat lékárníky budeme zveřejňovat s laskavým svolením majitele i na webu Apatykář.info. Nejdříve vás ale prosíme, abyste se s projektem seznámili.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.