Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Lékárníci mezi mlýnskými kameny

Vloženo: 21.12.2005, 22:15 | Čteno: 7523×
Ve středu 14. prosince v noci schválila vláda kontroverzní rozhodnutí o snížení marží v lékárnách. Spustila tak lavinu nesouhlasu lékárníků, ale i lavinu souhlasu lidí, kterým se samozřejmě populistické rozhodnutí vlády líbí. Roztrhl se i pytel s PRO a PROTI. Lékárníci jsou skálopevně přesvědčeni o genocidě lékárenského stavu, ministr zdravotnictví David Rath je stejně skálopevně přesvědčen - a s ním i celá řada spoluobčanů, jak vyznívá z chatů na některých portálech - o pravém opaku: lékárníci si žijí nad poměry a je nutné s nimi rázně zatočit.
Přispívám do ekonomické rubriky Apatykáře už delší dobu a proto doufám, že nemusím nijak zvlášť potvrzovat svou loajalitu s lékárníky. Na druhé straně jsem ale ekonom a vně bezprostředního dění a tak vidím věci přece jenom trochu jinak. Rád bych se se čtenáři Apatykáře o svůj pohled podělil.

Tři problémy

Před více než deseti lety se vzedmula první vlna soukromých lékáren a lékárníků. Mnohým z nich se tenkrát do soukromničení ani moc nechtělo a byli do něj téměř dotlačeni. Tato vlna položila základy. Nediskutujme teď o kvalitě těchto základů. Ať už byly takové či onaké, lidé na ně reagovali a přizpůsobili se jim. Pak se leccos změnilo. Přišly řetězce, do lékáren nastoupili a nastupují mladí lékárníci a další personál a ti už vidí věci jinak. Jenže setrvačné myšlení okolí, tak je tomu vždy, zůstává někde v polovině devadesátých let. A to je první problém.

Druhý problém

Vyplývá z ekonomického myšlení jednotlivých generací. Každá totiž vyrůstala a žila v naprosto odlišných podmínkách. A jde také o podstatu ekonomie samotné. Je totiž prostoupena omyly a bludy. Daleko více, než kterákoliv jiná známá věda a než jsme dokonce ochotni vůbec si připustit. Důvod je prostý. Žádná jiná věda, ani fyzika, ani matematika, ani biologie, ani lékařství není tak silně prostoupena požadavky zájmových skupin jako ekonomie. A v tom je druhý háček.

Třetí problém

Faktorem, který dává každým dnem vzniknout novým ekonomickým omylům je sklon lidí vidět pouze bezprostřední dopad daného ekonomického opatření nebo vidět pouze dopad na zvláštní skupinu obyvatel. S tímto faktorem souvisí nechuť zkoumat dlouhodobé dopady daného opatření nejen na onu zvláštní skupinu, ale také na všechny ostatní skupiny. Jedná se tedy o sklon lidí přehlížet druhotné důsledky. Špatný ekonom - a politik! - vidí jen to, co ho bezprostředně udeří do očí. Dobrý ekonom - a politik! - se podívá i dál. A to je to co nyní trápí lékárníky, potažmo celé zdravotnictví.

Lékárníci si musí svou budoucnost odpracovat sami

Bohužel jsou tyto elementární pravdy v ekonomii i politice často přehlíženy. Pokud poukážeme na dlouhodobé důsledky té či oné ekonomické politiky - nezapomínejme, volební období poslance trvá jen čtyři roky, někdy i méně! - býváme často odbyti slovy marnotratného syna varujícímu otci: "Nepovídej, v dlouhodobém období jsme všichni mrtvi." Vtipné? Ne, laciné! A přesto bývají podobné poznámky považovány za zralou moudrost!

A k příkladům nemusíme chodit daleko

Tentýž ministr zdravotnictví, který škrtem pera poslal lékárny, především venkovské (!), do potíží, škrtem, nejspíš stejného pera, protože se jedná o časový posuv jen několika dnů, udělal možná milionáře z vybraných "veřejnoprávních" lékařů - ředitelů velkých nemocnic (privátní lékaři mají asi podle ministra dost). A to se jedná jen o jednoho jediného ministra v jednom jediném resortu. Jak se v tom pak mají vyznat lidé mimo systém. Zvlášť když se jim k informacím přisype trochu pepře - ti lékárníci, stejně neví co s penězi. A už vůbec nerozumím postavení stomatologů v systému "neplacené placené" zdravotní péče. A teď babo raď.

Ergo kladívko

Nejspíš si budou muset lékárníci, podobně jako kdysi stomatologové a v podstatě permanentně lékaři svá práva a respekt vydobýt sami. Nikdo to za ně neudělá.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.