Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Zdravotní pojišťovny, aneb kam se poděla pojistná matematika?

Vloženo: 19.12.2005, 20:27 | Čteno: 6728×
Když je klubko zamotané je v podstatě jedno, odkud ho začneme rozmotávat. Lékárníci začali maržemi lékáren. Poslanci odkladem, to když odložili kontroverzní zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních (odklad je nejzákeřnější forma negace!). A lékaři se pustili do zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterým prý stát (rozuměj parta lidí, která je právě u moci, jak se píše v článku Umíráček plurality pojišťoven, který vyšel v HN 17.12.2005) přebírá přímou kontrolu nad pojišťovnami a penězi jejich pojištěnců.

Pojistná matematika je klíčem

Nechci se pouštět do sáhodlouhých úvah a rozumování, jenom se divím. Ani úředníci ministerstva zdravotnictví, ani ekonomičtí poradci stran, ani různí "nezávislí" analytici a poradci, ani bouřící se lékaři, ani širší zdravotnická, ale i ekonomická veřejnost nevzpomněli to nejdůležitější - pojistnou matematiku! Ta je přece pro každou pojišťovnu - tedy i zdravotní, pokud tuto instituci opravdu za pojišťovnu považujeme, a pokud ne, tak ji přejmenujme! - rozhodující. Myslím si, že právě nepochopení pojistné matematiky bylo a je zdrojem všech hlavních potíží českého zdravotnictví.
Před časem jsem v zahraničních materiálech četl, že asi deset miliónů pojištěnců je minimum, aby zdravotní pojišťovna mohla jako pojišťovna zdravě fungovat. Jinými slovy: pokud budeme chtít v Česku opravdu zdravou "českou" pojišťovnu, pak musí být jen jedna (politika a bonmoty o znovu zakládání ÚNZ s tím nemají co dělat!). Ale proč bychom tady nemohli mít třeba sto "nečeských" pojišťoven, které by - samozřejmě - fungovaly na základech pojistné matematiky. Jinými slovy, mohly by mít v Česku pouze 500 tisíc klientů, ale toho zbývajícího 9,5 miliónu by musely mít jinde. V Německu, Anglii, ale třeba i v Jihoafrické republice nebo v Číně.

Zdravotnictví chybí, pokud se vizí týká, profesionalita

Kdekdo volá po odbornosti a sám se odborností ohání. V případě zdravotních pojišťoven ovšem právě odbornost - pojistná matematika - hlavním aktérům naprosto chybí. Pečlivě jsem sledoval parlamentní diskusi o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních. Pominu-li balast, a toho bylo v diskusi většina, neslyšel jsem ani z úst ministra zdravotnictví, ale bohužel ani z úst ředitelky VZP, a samozřejmě od poslanců už vůbec ne, jediné slůvko o pojistné matematice. Proto mi připadá diskuse o českém zdravotnictví naprosto prázdná a postrádá jakýkoli smysl. Asi jde opravdu jen o ty (od klientů zákonem vybrané) peníze a o nic víc.

Závěr?

Ministři zdravotnictví sociálně demokratických vlád se nechali, obrazně řečeno, tlouct po hlavách. Ministr Rath sice směr kladiva na čarodějnice obrátil, nicméně i jemu podstata věci unikla. Nevyčítám mu to, je lékař a o pojistné matematice nemusí nic vědět - ale zajímat o ni by se měl.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.