Zdravotní pojišťovny, aneb kam se poděla pojistná matematika? – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Zdravotní pojišťovny, aneb kam se poděla pojistná matematika?

Vloženo: 19.12.2005, 20:27 | Čteno: 6338×
Když je klubko zamotané je v podstatě jedno, odkud ho začneme rozmotávat. Lékárníci začali maržemi lékáren. Poslanci odkladem, to když odložili kontroverzní zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních (odklad je nejzákeřnější forma negace!). A lékaři se pustili do zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterým prý stát (rozuměj parta lidí, která je právě u moci, jak se píše v článku Umíráček plurality pojišťoven, který vyšel v HN 17.12.2005) přebírá přímou kontrolu nad pojišťovnami a penězi jejich pojištěnců.

Pojistná matematika je klíčem

Nechci se pouštět do sáhodlouhých úvah a rozumování, jenom se divím. Ani úředníci ministerstva zdravotnictví, ani ekonomičtí poradci stran, ani různí "nezávislí" analytici a poradci, ani bouřící se lékaři, ani širší zdravotnická, ale i ekonomická veřejnost nevzpomněli to nejdůležitější - pojistnou matematiku! Ta je přece pro každou pojišťovnu - tedy i zdravotní, pokud tuto instituci opravdu za pojišťovnu považujeme, a pokud ne, tak ji přejmenujme! - rozhodující. Myslím si, že právě nepochopení pojistné matematiky bylo a je zdrojem všech hlavních potíží českého zdravotnictví.
Před časem jsem v zahraničních materiálech četl, že asi deset miliónů pojištěnců je minimum, aby zdravotní pojišťovna mohla jako pojišťovna zdravě fungovat. Jinými slovy: pokud budeme chtít v Česku opravdu zdravou "českou" pojišťovnu, pak musí být jen jedna (politika a bonmoty o znovu zakládání ÚNZ s tím nemají co dělat!). Ale proč bychom tady nemohli mít třeba sto "nečeských" pojišťoven, které by - samozřejmě - fungovaly na základech pojistné matematiky. Jinými slovy, mohly by mít v Česku pouze 500 tisíc klientů, ale toho zbývajícího 9,5 miliónu by musely mít jinde. V Německu, Anglii, ale třeba i v Jihoafrické republice nebo v Číně.

Zdravotnictví chybí, pokud se vizí týká, profesionalita

Kdekdo volá po odbornosti a sám se odborností ohání. V případě zdravotních pojišťoven ovšem právě odbornost - pojistná matematika - hlavním aktérům naprosto chybí. Pečlivě jsem sledoval parlamentní diskusi o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních. Pominu-li balast, a toho bylo v diskusi většina, neslyšel jsem ani z úst ministra zdravotnictví, ale bohužel ani z úst ředitelky VZP, a samozřejmě od poslanců už vůbec ne, jediné slůvko o pojistné matematice. Proto mi připadá diskuse o českém zdravotnictví naprosto prázdná a postrádá jakýkoli smysl. Asi jde opravdu jen o ty (od klientů zákonem vybrané) peníze a o nic víc.

Závěr?

Ministři zdravotnictví sociálně demokratických vlád se nechali, obrazně řečeno, tlouct po hlavách. Ministr Rath sice směr kladiva na čarodějnice obrátil, nicméně i jemu podstata věci unikla. Nevyčítám mu to, je lékař a o pojistné matematice nemusí nic vědět - ale zajímat o ni by se měl.
EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Projekt Bezpečné léky – m...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
02.07.2015

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš
05.03.2009

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský
21.09.2012

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...
08.12.2015

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...
11.08.2008

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková
21.12.2010

Hana Pavlasová

Kompletní průvodce regist...

Hana Pavlasová
08.10.2009

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar
27.11.2009

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
31.10.2011

Artist page APATYKÁŘ® v Apple Podcasts [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.