Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Hromy, blesky - a boží mlýny v lékárnách!

Vloženo: 16.12.2005, 18:35 | Čteno: 7524×
Nedávné "slavné noční rozhodnutí" vlády o snížení marží lékáren z 32 na 29%, to jsou ony hromy a blesky, a glosa Podporujte svého magistra! v Právu (16.12.2005), to jsou zas ony boží mlýny, mně inspirovaly k napsání následujících řádků. A začnu těmi božími mlýny: "ať si lékárníci nadávají do libosti, ale asi by nám neměli namlouvat, že snížení marží u léčivých přípravků hrazených pojišťovnami o tři procenta ohrozí jejich existenci. A i kdyby," pokračuje autor, "není to snad normální, že se v konkurenčním prostředí neudrží každý, kdo si umane otevřít krám?"
V globále, jako kdysi v tom fousatém vtipu, má autor asi pravdu, ale v krámu, tedy lékárně, to může vypadat jinak.

A tak se podívejme do krámu

Ale ještě než se do lékárny podíváme, vnutím vám svůj pohled trochu z jiné strany. Má firma DOWER-D společně s firmou Gaddi-Globe a jednou factoringovou společností asi dva měsíce připravuje projekt, jehož cílem je nabídnout lékárníkům, privátním lékařům a podobným zdravotním zařízením službu, která by jim umožnila nečekat řadu týdnů na platby od zdravotních pojišťoven, ale nabídla by jim platby v podstatě ihned.
Když jsme už už chtěli projekt spustit, přišly hromy a blesky - vyměnili se ministři zdravotnictví. To samo by nic neznamenalo, kdyby… Kdyby se u mnoha naších potenciálních klientů nevzedmula vlna euforie. Žádné dluhové služby ani factoring už nebudeme potřebovat, VZP bude platit hned, Rath to zařídí! Svatá prostoto, kde nic není, ani smrt nebere! Nicméně čas se ztratí a až se z kocoviny vyspíme, bude zas o trošku hůř.
Vzpomínám tuto historii jednoho projektu jako varování těm pacientům, kteří si budou mnout ruce radostí, jak to ten Rath lékárníkům zase nandal, zastal se chudých a pacienti budou mít levnější léky. Omyl, nebudou! A hned vysvětlím proč, ale nejdříve připomenu hlavní lákadla:
  • pacienti prý ušetří za léčivé přípravky a speciální potravinové doplňky 1.5 mld Kč - neušetří, alespoň ne moc, protože se podílejí pouze na úhradě některých léčivých přípravků a v řadě případů pouze částečnou úhradou, proto nepůjde o úspory pacientů
  • změna bude znamenat drobný pokles zisků lékáren (?), ale citelnou úlevu pro pacienty s nízkými příjmy - je to jinak. Výnosy lékáren se sníží cca o 11% (to není drobný pokles!) a pacient - v případě, že si léčivý přípravek sám plně zaplatí! - ušetří zhruba 2 Kč (to není citelná úleva)
  • lékárny dobře prosperují z prodeje dalšího sortimentu - to je populistické a chybné tvrzení. Smyslem lékáren není prodej "Dalšího sortimentu", ale výdej léčivých přípravků. Ten tvoří většinu jejich činnosti i obratu. Prodej dalšího sortimentu je pouze činností doplňkovou, která není hlavním zdrojem příjmů lékáren a nemůže vyvážit plošné snížení obchodní marže.
  • nyní lékárny dostávají ze stokorunového léčivého přípravku 32 Kč, od 1.1.2005 dostanou jen 29 Kč - omyl, tak to nefunguje!

A nyní ono PROČ. Proč si myslím, že pacienti na snížení marží nevydělají

Základem pro výpočet obchodní přirážky je cena výrobce. K té se připočítává obchodní marže v maximální výši 32% (dosud). O tuto marži se podělí lékárna s distributorem a pak se k této částce připočítá DPH a teprve výsledný součet je cenou, za kterou léčivý přípravek kupuje pacient.
Za předpokladu, že DPH činí 5 %, činí při prodejní ceně léčivého přípravku 100 Kč (cena od výrobce někde okolo 76 Kč) obchodní přirážka (při 32%) 23 Kč, tedy mnohem méně než ministrem uváděných 32 Kč. Z těchto 23 Kč pak část připadne distributorovi, při běžné 5% přirážce je to zhruba 3,50 Kč a lékárně z léčivého přípravku v prodejní ceně 100 Kč zůstane okolo 19.50 Kč. Z tohoto výnosu se, samozřejmě, tedy jak pro koho, odečítají provozní náklady.

Poznámka

Od cen léků je už jen co by kamenem dohodil k zisku. Zbožňovanému, zatracovanému i závistnému. A tak mi dovolte krátké zamyšleni. Je příznačné, že zatímco existuje slovo profiteer (mám na mysli angličtinu, ale v češtině to je obdobné), které znamená něco jako vydřiduch nebo keťas, prostě člověk s nadměrným ziskem, neexistuje slovo wageer, člověk s nadměrnou mzdou nebo losseer, člověk s nadměrnou ztrátou. Zisky lékárníků, ale i pekařů a dalších živnostníků jsou často v průměru mnohem nižší, než plat státního úředníka na ministerstvu zdravotnictví či najatého managera. Přesto profiteer je zloduch a wageer je king.

Ale zpět k našemu tématu...

Stěží lze předpokládat, že by se na schváleném 3% snížení obchodní marže podíleli distributoři nebo výrobci léčiv. Pak ale při prodeji téhož léčivého přípravku v ceně 100 Kč při snížené obchodní přirážce připadne lékárně kolem 17.70 Kč a ne 29 Kč, jak tvrdí ministerstvo. Pak vypadá "drobný pokles výnosů" jinak!

A ještě jedna poznámka

Tu si dovoluji věnovat sám sobě a všem živnostníkům a OSVČ vůbec. Nebojíte se, že něco podobného, co se teď přihodilo lékárníkům se může přihodit i nám? Nemáte strach, pekaři, co vláda udělá, až nebudou mít chudí na rohlíky?

A ještě bych se rád vyjádřil k jedné důležité věci

Naši politici se rádi zaštiťují Evropou - to ne my, to EU. Takže jak to vypadá v Evropě? Vzato přísně statisticky jsme a i budeme někde v průměru. V Polsku má lékárna 33.6%, v Německu 31,7%, v Belgii 31%, ale ve Švédsku jen 20%, Itálii 22,4% a v sousedním Slovensku 21% (zdroj: ČLeK). Ale…
Jednoduché srovnávání je s ohledem na rozdílnou metodiku hodně zavádějící a zkreslující. Mnoho evropských zemí má například, na rozdíl od Česka, takzvanou diferencovanou marži. Na dražší léčivé přípravky dávají lékárny nižší přirážku a na levnější vyšší. Česko a Slovensko jsou snad jedinými zeměmi, kde to tak není. A jak mám zprávy ze Slovenska, tak tam lékárníci pod "vzorovou" marži 21% vážně úpí.

A na závěr ještě poznámka k postupu České lékárnické komory

Z textu mého příspěvku vyplývá, že nejsem proti ČLK zaujatý, nicméně hrozba žalobou ve Štrasburku mi připadá poněkud neadekvátní. Stává se totiž v Česku módou všech, kteří chtějí být "in", že se soudí, a pokud možno co nejvýše, tedy ve Štrasburku. Myslím, že dosavadní seriózní postoje ČLK její práci na nápravě trochu zbytečně - alespoň zatím - snižují.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.