Výhody a nevýhody uvalení DPH na léčiva pro lékárny – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…o lékárenství víme vše!®

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Výhody a nevýhody uvalení DPH na léčiva pro lékárny

Vloženo: 30.04.2004, 21:22 | Čteno: 9315×
Nový zákon o DPH nás ještě hodně potrápí. Dosud byl výdej a prodej léčivých přípravků v lékárnách, podobně jako i jiné zdravotnické služby od DPH osvobozen. Od 1. května je to jiné, na výdej nebo prodej léčiv se vztahuje snížená pětiprocentní sazba DPH. Pro mnohé lékárny a zdravotnická zařízení to bude znamenat novou povinnost - přihlásit se k DPH. Protože se však obrat počítá až od 1.5.2004 bude tato povinnost vznikat jednotlivým subjektům postupně až v průběhu roku a těm nejmenším možná ani nevznikne.

První pohled někdy klame

Na první pohled se zdá, že uvalení DPH na prodej léčivých přípravků je pro lékárny nevýhodné. A co druhý pohled? Uvalení DPH na lékárny může paradoxně jejich situaci i výrazně zlepšit. Podstata tkví v odpočtech. Tím, že lékárny budou moci po své registraci k DPH uplatňovat odpočty jak u léčiv od distributorů tak i u ostatních přijatých plnění - elektřiny, plynu, komunálních služeb, nájmů a dalších. Navíc si mohou uplatnit DPH i u léčiv, které již mají na skladě a u provozního zařízení a materiálu, které nakoupily za posledních 12 měsíců!

Nejtypičtější problémy

Podle zákona podléhá DPH pouze výdej nebo prodej léčiv, ale dodání léčiv, která jsou spotřebována v rámci zdravotnických služeb - například při podání léčivých přípravků z rukou lékaře - je nadále od DPH osvobozeno. Rozlišit přesně dodání služby od dodání zboží však může někdy být v konkrétních případech velmi problematické.
A to není všechno. Snížená 5% sazba DPH se uplatňuje pouze na léčivé přípravky pro humánní lékařské účely. Bude-li ale stejný léčivý přípravek vydán pro léčení zvířat - veterinaria - pak by se měla uplatnit základní, tedy vyšší 19% sazba. Prakticky by se tedy lékárníci měli při výdeji zajímat o to, která léčiva budou použita pro veterinární účely a při jejich prodeji se zákazníka ptát (pokud nejsou na předpis od veterinárního lékaře), k jakému účelu budou použita!

Poznámka k vratným obalům

Zákon o DPH přináší změny také zásadní u vratných obalů. Dosud se zvláštní režim DPH uplatňoval pouze u vratných lahví(!), u kterých nebyl při jejich pořízení nárok na odpočet DPH a jejich dodání nebylo předmětem daně (pozor: samozřejmě se to netýkalo jejich obsahu!).
V současnosti je to jinak. Nově dodání všech zálohovaných obalů, které zákon o obalech označuje jako vratný obal (ne tedy jen vratných lahví!) podléhá základní 19% sazbě DPH. Při prodeji obsahu v láhvi musí tedy lékárník plátce DPH rozdělit základ daně na část vztahující se k obsahu (u léčiv snížená sazba 5%) a část vztahující se k vratnému obalu (zvýšená 19% sazba) a provést dvě samostatná plnění! Při vrácení obalu je lékárník samozřejmě oprávněn uplatnit si daň na vstupu.
Lze očekávat, že v praxi přiměje tento složitý postup plátce DPH se co nejrychleji zbavit jakýchkoliv vratných zálohovaných obalů nebo přesvědčit dodavatele, aby na vratné obaly žádné zálohy neuplatňoval.
EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová
17.03.2009

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lice...

PharmDr. Ján Valjan
10.06.2009

Ing. Jarmila Pirnerová

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jarmila Pirnerová
27.11.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
17.06.2011

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný
22.04.2010

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková
30.05.2011

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...
23.09.2008

Prof. RNDr. Milan Pour, Ph.D.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Milan Pour, P...
25.11.2009

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
15.07.2011

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří Pirner
27.11.2009

Artist page APATYKÁŘ® v Apple Podcasts [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.