Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Výhody a nevýhody uvalení DPH na léčiva pro lékárny

Vloženo: 30.04.2004, 21:22 | Čteno: 8946×
Nový zákon o DPH nás ještě hodně potrápí. Dosud byl výdej a prodej léčivých přípravků v lékárnách, podobně jako i jiné zdravotnické služby od DPH osvobozen. Od 1. května je to jiné, na výdej nebo prodej léčiv se vztahuje snížená pětiprocentní sazba DPH. Pro mnohé lékárny a zdravotnická zařízení to bude znamenat novou povinnost - přihlásit se k DPH. Protože se však obrat počítá až od 1.5.2004 bude tato povinnost vznikat jednotlivým subjektům postupně až v průběhu roku a těm nejmenším možná ani nevznikne.

První pohled někdy klame

Na první pohled se zdá, že uvalení DPH na prodej léčivých přípravků je pro lékárny nevýhodné. A co druhý pohled? Uvalení DPH na lékárny může paradoxně jejich situaci i výrazně zlepšit. Podstata tkví v odpočtech. Tím, že lékárny budou moci po své registraci k DPH uplatňovat odpočty jak u léčiv od distributorů tak i u ostatních přijatých plnění - elektřiny, plynu, komunálních služeb, nájmů a dalších. Navíc si mohou uplatnit DPH i u léčiv, které již mají na skladě a u provozního zařízení a materiálu, které nakoupily za posledních 12 měsíců!

Nejtypičtější problémy

Podle zákona podléhá DPH pouze výdej nebo prodej léčiv, ale dodání léčiv, která jsou spotřebována v rámci zdravotnických služeb - například při podání léčivých přípravků z rukou lékaře - je nadále od DPH osvobozeno. Rozlišit přesně dodání služby od dodání zboží však může někdy být v konkrétních případech velmi problematické.
A to není všechno. Snížená 5% sazba DPH se uplatňuje pouze na léčivé přípravky pro humánní lékařské účely. Bude-li ale stejný léčivý přípravek vydán pro léčení zvířat - veterinaria - pak by se měla uplatnit základní, tedy vyšší 19% sazba. Prakticky by se tedy lékárníci měli při výdeji zajímat o to, která léčiva budou použita pro veterinární účely a při jejich prodeji se zákazníka ptát (pokud nejsou na předpis od veterinárního lékaře), k jakému účelu budou použita!

Poznámka k vratným obalům

Zákon o DPH přináší změny také zásadní u vratných obalů. Dosud se zvláštní režim DPH uplatňoval pouze u vratných lahví(!), u kterých nebyl při jejich pořízení nárok na odpočet DPH a jejich dodání nebylo předmětem daně (pozor: samozřejmě se to netýkalo jejich obsahu!).
V současnosti je to jinak. Nově dodání všech zálohovaných obalů, které zákon o obalech označuje jako vratný obal (ne tedy jen vratných lahví!) podléhá základní 19% sazbě DPH. Při prodeji obsahu v láhvi musí tedy lékárník plátce DPH rozdělit základ daně na část vztahující se k obsahu (u léčiv snížená sazba 5%) a část vztahující se k vratnému obalu (zvýšená 19% sazba) a provést dvě samostatná plnění! Při vrácení obalu je lékárník samozřejmě oprávněn uplatnit si daň na vstupu.
Lze očekávat, že v praxi přiměje tento složitý postup plátce DPH se co nejrychleji zbavit jakýchkoliv vratných zálohovaných obalů nebo přesvědčit dodavatele, aby na vratné obaly žádné zálohy neuplatňoval.
EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová
14.01.2013

PGEU

EXKLUZIVNÍ SPECIÁL – Jedn...

PGEU
12.05.2011

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček
11.01.2009

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
08.08.2013

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
19.11.2009

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový s...

PharmDr. Ján Valjan
26.03.2009

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
13.12.2009

Ing. Jarmila Pirnerová

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jarmila Pirnerová
27.11.2009

Živá reportáž z akce

1. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
01.06.2008

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba
16.01.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.