Je dobré písemně potvrdit prázdninovou brigádu? – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Je dobré písemně potvrdit prázdninovou brigádu?

Vloženo: 22.07.2003, 17:30 | Čteno: 8891×
Je to ve Vašem zájmu. Vláda připravuje opatření, která se brigádníků týkají už letos. Studenti, kteří neodpracují v posledních třech letech - včetně průběhu studia - aspoň jeden rok, by měli od poloviny příštího roku přijít o podporu v nezaměstnanosti. A tak bude každá započítaná brigáda dobrá, ale bez "papíru" ji půjde jen velmi těžko prokázat. V tuto chvíli tedy není důležité proč, ale jak?
Student, který bude příští rok žádat po ukončení studia o podporu v nezaměstnanosti se musí, ve vlastním zájmu, o tuto problematiku zajímat - účastí na sociálním pojištění - už letos. Nejsnáze jak toho dosáhnout je uzavírat písemné dohody o pracovní činnosti nebo pracovní smlouvy. A to už letos, přesto, že v platnost novela zákona o zaměstnanosti asi vstoupí až za rok.
Především v létě pracují ve firmách brigádníci, kteří nemají uzavřenu písemnou smlouvu. Je to běžné zvláště u prací sezónního charakteru, jakými jsou sběr ovoce, zeleniny, ale i u jiných podobných prací. Doposud, pokud byla smlouva uzavřena ústně, se nic moc špatného nedělo. Jenže z výše uvedených důvodů - přípravy vládních opatření - však může setrvání v ustálených zvyklostech studentům výrazně uškodit. A to i přesto (a krátkodobí zaměstnavatelé tak budou určitě argumentovat!), že práce bez písemné smlouvy není nelegální. Například, když doba trvání brigády je kratší než jeden měsíc a nepožádá-li brigádník o písemnou formu.
Pomineme-li některé "drobnosti", které z ústních dohod vyplývají, například obtížná vymahatelnost dohodnuté odměny (pokud se zaměstnavatel rozhodne nesplnit původní finanční příslib), jsou dopady do oblasti zaměstnanosti, konkrétně nároku na podporu v nezaměstnanosti daleko hlubší. Dosud například stát platí studentům, pokud se po střední škole přihlásí na úřad práce a v září nastoupí na vysokou školu, prázdniny. Za rok to už ale nemusí být, pokud nebude mít "zaregistrovanou" brigádu z letošního roku, pravda.

Komplikace mají i své klady
Hlavním cílem změn prý je silnější motivace studentů pracovat. Výše popisovaná opatření však studentům spíše ztíží a zkomplikují život. Buďme ale korektní. Opatření má i své klady. Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá zvýhodňovat prázdninové brigády. Vydělané peníze (proto dosud ona snaha domluvit vše "ústně") by prý nemusely rodiny přiznávat v žádostech o sociální dávky. Na rozdíl od současnosti by tak například nepřišli rodiče o přídavek na dítě jenom proto, že jejich potomek pracoval měsíc v létě na brigádě a celkový příjem rodiny se tak díky jeho příjmu dostal nad hranici, do níž je dávka započítávána. To je, především směrem k rodinným rozpočtům a domácí administrativě rodičů, opravdu zajímavý přínos. Neostýchejte se tedy a žádejte písemné pracovní smlouvy, případně dohody. Ať už si o věci myslíme cokoli, nemá smysl připravovat se o výhody, které nový systém nabídne, i když se nám třeba nelíbí.
EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
30.08.2011

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farma...

PharmDr. Marie Loučková, ...
20.04.2017

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová
06.04.2010

Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ...

Lékárny Dr.Max
06.03.2018

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti choleře...

RNDr. Marek Petráš
10.08.2009

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování I....

RNDr. Marek Petráš
10.07.2008

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková
30.05.2011

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
12.01.2010

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Sloven...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Projekt Bezpečné léky – m...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
02.07.2015

Artist page APATYKÁŘ® v Apple Podcasts [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.