Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…lékárenství začíná tady!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Je dobré písemně potvrdit prázdninovou brigádu?

Vloženo: 22.07.2003, 17:30 | Čteno: 9318×
Je to ve Vašem zájmu. Vláda připravuje opatření, která se brigádníků týkají už letos. Studenti, kteří neodpracují v posledních třech letech - včetně průběhu studia - aspoň jeden rok, by měli od poloviny příštího roku přijít o podporu v nezaměstnanosti. A tak bude každá započítaná brigáda dobrá, ale bez "papíru" ji půjde jen velmi těžko prokázat. V tuto chvíli tedy není důležité proč, ale jak?
Student, který bude příští rok žádat po ukončení studia o podporu v nezaměstnanosti se musí, ve vlastním zájmu, o tuto problematiku zajímat - účastí na sociálním pojištění - už letos. Nejsnáze jak toho dosáhnout je uzavírat písemné dohody o pracovní činnosti nebo pracovní smlouvy. A to už letos, přesto, že v platnost novela zákona o zaměstnanosti asi vstoupí až za rok.
Především v létě pracují ve firmách brigádníci, kteří nemají uzavřenu písemnou smlouvu. Je to běžné zvláště u prací sezónního charakteru, jakými jsou sběr ovoce, zeleniny, ale i u jiných podobných prací. Doposud, pokud byla smlouva uzavřena ústně, se nic moc špatného nedělo. Jenže z výše uvedených důvodů - přípravy vládních opatření - však může setrvání v ustálených zvyklostech studentům výrazně uškodit. A to i přesto (a krátkodobí zaměstnavatelé tak budou určitě argumentovat!), že práce bez písemné smlouvy není nelegální. Například, když doba trvání brigády je kratší než jeden měsíc a nepožádá-li brigádník o písemnou formu.
Pomineme-li některé "drobnosti", které z ústních dohod vyplývají, například obtížná vymahatelnost dohodnuté odměny (pokud se zaměstnavatel rozhodne nesplnit původní finanční příslib), jsou dopady do oblasti zaměstnanosti, konkrétně nároku na podporu v nezaměstnanosti daleko hlubší. Dosud například stát platí studentům, pokud se po střední škole přihlásí na úřad práce a v září nastoupí na vysokou školu, prázdniny. Za rok to už ale nemusí být, pokud nebude mít "zaregistrovanou" brigádu z letošního roku, pravda.

Komplikace mají i své klady
Hlavním cílem změn prý je silnější motivace studentů pracovat. Výše popisovaná opatření však studentům spíše ztíží a zkomplikují život. Buďme ale korektní. Opatření má i své klady. Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá zvýhodňovat prázdninové brigády. Vydělané peníze (proto dosud ona snaha domluvit vše "ústně") by prý nemusely rodiny přiznávat v žádostech o sociální dávky. Na rozdíl od současnosti by tak například nepřišli rodiče o přídavek na dítě jenom proto, že jejich potomek pracoval měsíc v létě na brigádě a celkový příjem rodiny se tak díky jeho příjmu dostal nad hranici, do níž je dávka započítávána. To je, především směrem k rodinným rozpočtům a domácí administrativě rodičů, opravdu zajímavý přínos. Neostýchejte se tedy a žádejte písemné pracovní smlouvy, případně dohody. Ať už si o věci myslíme cokoli, nemá smysl připravovat se o výhody, které nový systém nabídne, i když se nám třeba nelíbí.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.