Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Je dobré písemně potvrdit prázdninovou brigádu?

Vloženo: 22.07.2003, 17:30 | Čteno: 8659×
Je to ve Vašem zájmu. Vláda připravuje opatření, která se brigádníků týkají už letos. Studenti, kteří neodpracují v posledních třech letech - včetně průběhu studia - aspoň jeden rok, by měli od poloviny příštího roku přijít o podporu v nezaměstnanosti. A tak bude každá započítaná brigáda dobrá, ale bez "papíru" ji půjde jen velmi těžko prokázat. V tuto chvíli tedy není důležité proč, ale jak?
Student, který bude příští rok žádat po ukončení studia o podporu v nezaměstnanosti se musí, ve vlastním zájmu, o tuto problematiku zajímat - účastí na sociálním pojištění - už letos. Nejsnáze jak toho dosáhnout je uzavírat písemné dohody o pracovní činnosti nebo pracovní smlouvy. A to už letos, přesto, že v platnost novela zákona o zaměstnanosti asi vstoupí až za rok.
Především v létě pracují ve firmách brigádníci, kteří nemají uzavřenu písemnou smlouvu. Je to běžné zvláště u prací sezónního charakteru, jakými jsou sběr ovoce, zeleniny, ale i u jiných podobných prací. Doposud, pokud byla smlouva uzavřena ústně, se nic moc špatného nedělo. Jenže z výše uvedených důvodů - přípravy vládních opatření - však může setrvání v ustálených zvyklostech studentům výrazně uškodit. A to i přesto (a krátkodobí zaměstnavatelé tak budou určitě argumentovat!), že práce bez písemné smlouvy není nelegální. Například, když doba trvání brigády je kratší než jeden měsíc a nepožádá-li brigádník o písemnou formu.
Pomineme-li některé "drobnosti", které z ústních dohod vyplývají, například obtížná vymahatelnost dohodnuté odměny (pokud se zaměstnavatel rozhodne nesplnit původní finanční příslib), jsou dopady do oblasti zaměstnanosti, konkrétně nároku na podporu v nezaměstnanosti daleko hlubší. Dosud například stát platí studentům, pokud se po střední škole přihlásí na úřad práce a v září nastoupí na vysokou školu, prázdniny. Za rok to už ale nemusí být, pokud nebude mít "zaregistrovanou" brigádu z letošního roku, pravda.

Komplikace mají i své klady
Hlavním cílem změn prý je silnější motivace studentů pracovat. Výše popisovaná opatření však studentům spíše ztíží a zkomplikují život. Buďme ale korektní. Opatření má i své klady. Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá zvýhodňovat prázdninové brigády. Vydělané peníze (proto dosud ona snaha domluvit vše "ústně") by prý nemusely rodiny přiznávat v žádostech o sociální dávky. Na rozdíl od současnosti by tak například nepřišli rodiče o přídavek na dítě jenom proto, že jejich potomek pracoval měsíc v létě na brigádě a celkový příjem rodiny se tak díky jeho příjmu dostal nad hranici, do níž je dávka započítávána. To je, především směrem k rodinným rozpočtům a domácí administrativě rodičů, opravdu zajímavý přínos. Neostýchejte se tedy a žádejte písemné pracovní smlouvy, případně dohody. Ať už si o věci myslíme cokoli, nemá smysl připravovat se o výhody, které nový systém nabídne, i když se nám třeba nelíbí.
EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen
08.01.2010

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
07.03.2011

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
27.03.2012

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...
07.11.2011

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...
13.05.2009

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Počátky lékárenství v čes...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
19.05.2008

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2009

Jana Vedrová

Spiritus - brněnský stude...

Jana Vedrová
24.06.2009

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková
08.12.2009

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
13.12.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.