Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Náklady a výnosy

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 11106×

Všechny finanční prostředky, které lékárník vynaloží na provoz a chod lékárny nazýváme náklady. Při prvním pohledu, ale opravdu jenom při prvním pohledu, se zdá, že náklady jsou totéž co výdaje. Nejsou, není přesná shoda mezi náklady a výdaji. Jednak z důvodů zásadních - osobní výdaje lékárníka a jeho rodiny nemohou být náklady a jednak z důvodů metodických.
Příklad: lékárník nakoupil suroviny (například do mastí) za 10000 Kč, ale na konci měsíce mu z nich ještě zůstalo za 3000 Kč. Náklad v daném měsíci byl tedy pouze 7000 Kč, zatímco výdaj činil oněch 10000 Kč (v jednoduchém účetnictví, u podvojného to je "složitější", ale princip je stejný). Jinou příčinou "neshody" mezi výdaji a náklady jsou daňové otázky, daňová uznatelnost toho či onoho výdaje jako nákladu.

Naprosto stejná situace vzniká u výnosů a příjmů. Zcela běžně se stávají dva případy:

  • veškeré vyrobené výrobky (tento případ není pro lékárny typický) se ke konci období neprodají, zůstávají na skladě a v příjmech se neprojeví. Přesto ale tvoří hodnotu tzv. vnitřního výnosu (protože fakticky bylo vyvinuto úsilí k jejich výrobě a spotřebován materiál)
  • převážná část výrobků a zboží - léčivých přípravků (obchodování se zbožím - léčivými přípravky je typické pro lékárny) se prodá, ale odběratelé zatím nezaplatili (pozor, platícím odběratelem není obvykle pacient, ale de facto zdravotní pojišťovna!). To, že léčivé přípravky ještě nejsou zaplaceny sice nesníží výnosy, ale v příjmech - penězích "na dřevo" - se projeví, a často velmi bolestivě.

Intuitivně si už začínáme uvědomovat jakési "přípočty" či "odpočty", potažmo rozdíly mezi účtováním v jednoduchém účetnictví, které pracuje pouze se skutečností, tedy s tím co se stalo a účtováním v podvojném účetnictví, které si vypomáhá oněmi "přípočty" či "odpočty" (v účetní praxi se jim říká "změna stavu"), aby se dobralo pravdy, přesněji reálného stavu věcí (a peněz). Výsledkem tohoto procesu je v jednoduchém účetnictví "Výkaz příjmů a ztrát" a v podvojném účetnictví "Výkaz zisku a ztrát", ona známá výsledovka.

EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová
17.03.2009

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
28.01.2013

PharmDr. Ján Valjan

Na to, aby prodavač proda...

PharmDr. Ján Valjan
01.07.2010

Živá reportáž z akce

Otevírání Českého farmace...

Živá reportáž z akce
24.05.2009

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2008

Ing. Miroslav Michálek

Nevidomý není mentálně po...

Ing. Miroslav Michálek
13.02.2011

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar
27.11.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

Volby – čas na změny v lé...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
02.06.2010

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Nepovinné spolky lékárník...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
20.02.2009

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba
16.08.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.