Náklady a výnosy – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Náklady a výnosy

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 11348×

Všechny finanční prostředky, které lékárník vynaloží na provoz a chod lékárny nazýváme náklady. Při prvním pohledu, ale opravdu jenom při prvním pohledu, se zdá, že náklady jsou totéž co výdaje. Nejsou, není přesná shoda mezi náklady a výdaji. Jednak z důvodů zásadních - osobní výdaje lékárníka a jeho rodiny nemohou být náklady a jednak z důvodů metodických.
Příklad: lékárník nakoupil suroviny (například do mastí) za 10000 Kč, ale na konci měsíce mu z nich ještě zůstalo za 3000 Kč. Náklad v daném měsíci byl tedy pouze 7000 Kč, zatímco výdaj činil oněch 10000 Kč (v jednoduchém účetnictví, u podvojného to je "složitější", ale princip je stejný). Jinou příčinou "neshody" mezi výdaji a náklady jsou daňové otázky, daňová uznatelnost toho či onoho výdaje jako nákladu.

Naprosto stejná situace vzniká u výnosů a příjmů. Zcela běžně se stávají dva případy:

  • veškeré vyrobené výrobky (tento případ není pro lékárny typický) se ke konci období neprodají, zůstávají na skladě a v příjmech se neprojeví. Přesto ale tvoří hodnotu tzv. vnitřního výnosu (protože fakticky bylo vyvinuto úsilí k jejich výrobě a spotřebován materiál)
  • převážná část výrobků a zboží - léčivých přípravků (obchodování se zbožím - léčivými přípravky je typické pro lékárny) se prodá, ale odběratelé zatím nezaplatili (pozor, platícím odběratelem není obvykle pacient, ale de facto zdravotní pojišťovna!). To, že léčivé přípravky ještě nejsou zaplaceny sice nesníží výnosy, ale v příjmech - penězích "na dřevo" - se projeví, a často velmi bolestivě.

Intuitivně si už začínáme uvědomovat jakési "přípočty" či "odpočty", potažmo rozdíly mezi účtováním v jednoduchém účetnictví, které pracuje pouze se skutečností, tedy s tím co se stalo a účtováním v podvojném účetnictví, které si vypomáhá oněmi "přípočty" či "odpočty" (v účetní praxi se jim říká "změna stavu"), aby se dobralo pravdy, přesněji reálného stavu věcí (a peněz). Výsledkem tohoto procesu je v jednoduchém účetnictví "Výkaz příjmů a ztrát" a v podvojném účetnictví "Výkaz zisku a ztrát", ona známá výsledovka.

EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek...
27.11.2009

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž
11.09.2012

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...
20.10.2009

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová
18.01.2013

Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné ...

Lékárny Dr.Max
12.03.2018

Mgr. Lucie Kotlářová

1. Tématický den - Metabo...

Mgr. Lucie Kotlářová
19.06.2008

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...
07.10.2011

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová
31.07.2009

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová
06.04.2010

Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ...

Lékárny Dr.Max
06.03.2018

Artist page APATYKÁŘ® v Apple Podcasts [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.