Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…o lékárenství víme vše!®

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Náklady a výnosy

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 11921×

Všechny finanční prostředky, které lékárník vynaloží na provoz a chod lékárny nazýváme náklady. Při prvním pohledu, ale opravdu jenom při prvním pohledu, se zdá, že náklady jsou totéž co výdaje. Nejsou, není přesná shoda mezi náklady a výdaji. Jednak z důvodů zásadních - osobní výdaje lékárníka a jeho rodiny nemohou být náklady a jednak z důvodů metodických.
Příklad: lékárník nakoupil suroviny (například do mastí) za 10000 Kč, ale na konci měsíce mu z nich ještě zůstalo za 3000 Kč. Náklad v daném měsíci byl tedy pouze 7000 Kč, zatímco výdaj činil oněch 10000 Kč (v jednoduchém účetnictví, u podvojného to je "složitější", ale princip je stejný). Jinou příčinou "neshody" mezi výdaji a náklady jsou daňové otázky, daňová uznatelnost toho či onoho výdaje jako nákladu.

Naprosto stejná situace vzniká u výnosů a příjmů. Zcela běžně se stávají dva případy:

  • veškeré vyrobené výrobky (tento případ není pro lékárny typický) se ke konci období neprodají, zůstávají na skladě a v příjmech se neprojeví. Přesto ale tvoří hodnotu tzv. vnitřního výnosu (protože fakticky bylo vyvinuto úsilí k jejich výrobě a spotřebován materiál)
  • převážná část výrobků a zboží - léčivých přípravků (obchodování se zbožím - léčivými přípravky je typické pro lékárny) se prodá, ale odběratelé zatím nezaplatili (pozor, platícím odběratelem není obvykle pacient, ale de facto zdravotní pojišťovna!). To, že léčivé přípravky ještě nejsou zaplaceny sice nesníží výnosy, ale v příjmech - penězích "na dřevo" - se projeví, a často velmi bolestivě.

Intuitivně si už začínáme uvědomovat jakési "přípočty" či "odpočty", potažmo rozdíly mezi účtováním v jednoduchém účetnictví, které pracuje pouze se skutečností, tedy s tím co se stalo a účtováním v podvojném účetnictví, které si vypomáhá oněmi "přípočty" či "odpočty" (v účetní praxi se jim říká "změna stavu"), aby se dobralo pravdy, přesněji reálného stavu věcí (a peněz). Výsledkem tohoto procesu je v jednoduchém účetnictví "Výkaz příjmů a ztrát" a v podvojném účetnictví "Výkaz zisku a ztrát", ona známá výsledovka.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.