Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…o lékárenství víme vše!®

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Příjmy a výdaje

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 23604×

Příjmy

- rozumíme všechny peníze, které jsme v daném období (to je velmi důležité!) přijali (obdrželi), ostatně proto se hovoří o příjmech.

Výdaje

- jsou všechny ty peníze, které jsme naopak během téhož období vydali (proto výdaje).

Rozdíl mezi příjmy a výdaji může být buď kladný (něco nám zbylo) nebo nulový (nezbylo nám nic). Jestliže nám vyjde rozdíl záporný, je ve výpočtech určitě chyba: buď jsme na nějaké příjmy zapomněli nebo někomu něco dlužíme. Obojí je špatně.

Všichni, samozřejmě, snadno pochopíme, že dostat se ke správnému výsledku znamená mít všechny příjmy i výdaje doloženy řádnými doklady. A jsme u první účetní zásady, říká se jí dokladová - neúčtuje se nic, na co není doklad!

K této zásadě se pojí anekdotický příklad: účetní viděl na vlastní oči jak shořela prázdná dřevěná budova skladiště, ale zničení budovy neuznal. Jeho nadřízení ho měli, jak jinak, za blázna. Přesto měl ale pravdu. Budova v jeho účetnictví figurovala dále a to až do okamžiku, kdy se mu do ruky dostal doklad o jejím zničení. Teprve pak zaúčtoval, že už neexistuje a není součástí majetku firmy. Ve světle tohoto příkladu je lépe vidět i do tajů účetních machinací a tunelů: "...vždyť vidíte, že tady ta budova není, proč tedy po mně chcete abych zaplatil zbytek její dosud nesplacené ceny!" A proto lékárníci - majitelé lékáren: nepeskujte své účetní za to, že dělají dobře svou práci, chrání i vás!

V jednoduchém účetnictví, které má blízko k "normálnímu" myšlení běžného člověka proto existuje důležitý dokument "Výkaz příjmů a výdajů", který se sestavuje k daňovým účelům za uplynulý rok. O tom co je nebo není (daňově uznatelný) příjem a výdaj rozhoduje zákon o dani z příjmů.
V podvojném účetnictví je situace složitější, protože podvojné účetnictví je už určitý "umělý" systém, v němž se zásadami osobního účetnictví - ironici uštěpačně dodávají "zásadami zdravého rozumu" - nevystačíme.

Podrobnosti sice nepatří do tohoto příspěvku, nicméně přesnější terminologie tohoto, znovu zopakujme umělého systému, vedla k druhé základní zásadě účetnictví, říká se jí zásada kontinuity či nepřetržitosti účetních záznamů. Z této zásady vyplývá, že konečný zůstatek daného období je současně počátečním zůstatkem období následujícího.

V podvojném účetnictví byly příjmy a výdaje skutečně původně - u nás až do roku 1993 - sledovány jen na příjmově-výdajových účtech a proto se nic nevědělo (a metodicky ani nemohlo vědět) o skutečných penězích. Ostatně i od této skutečnosti se odvíjelo ono v minulosti velmi populární: V globále máme všechno, ale konkrétně nemáme nic. Světová praxe však už byla na konci 80.let o pár desítek roků dál. Dávno věděla, že význam hotových (či spíše na účtu) peněz je pro zdravé finanční hospodaření důležitější než jejich "papírové" vykazování (právě ono "papírové", od reálného života odtržené účetnictví v minulosti degradovalo práci účetního). Ukázalo se, že je nutné podrobně analyzovat:

  • co se dělo s finančními prostředky v minulém období, jinými slovy jak vlastně vznikl onen konečný zůstatek
  • co se bude s finančními prostředky dít v budoucnu, jinými slovy na co máme a kdy a na co ne

A tak se v podvojném účetnictví objevilo ono slavné (a často jen prestižně opakované, bez znalosti věci) cash-flow, česky: peněžní tok. U nás se výkaz cash-flow poprvé předkládal jako součást účetní uzávěrky za rok 1994. Hrubá podoba výkazu cash-flow vypadá takto:

Výkaz cash-flow
VýpočetText
PSPočáteční stav peněžních prostředků
+Příjmy z investic, provozu, financí
-Výdaje na investice, provoz, finance
= (KS)Konečný stav peněžních prostředků

Jednoduché účetnictví je v tomto smyslu uživatelsky vlídnější, poněvadž je v něm zájem stále soustřeďován, v tzv. peněžním deníku, právě na peníze a jejich toky.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.