Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Příjmy a výdaje

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 21662×

Příjmy

- rozumíme všechny peníze, které jsme v daném období (to je velmi důležité!) přijali (obdrželi), ostatně proto se hovoří o příjmech.

Výdaje

- jsou všechny ty peníze, které jsme naopak během téhož období vydali (proto výdaje).

Rozdíl mezi příjmy a výdaji může být buď kladný (něco nám zbylo) nebo nulový (nezbylo nám nic). Jestliže nám vyjde rozdíl záporný, je ve výpočtech určitě chyba: buď jsme na nějaké příjmy zapomněli nebo někomu něco dlužíme. Obojí je špatně.

Všichni, samozřejmě, snadno pochopíme, že dostat se ke správnému výsledku znamená mít všechny příjmy i výdaje doloženy řádnými doklady. A jsme u první účetní zásady, říká se jí dokladová - neúčtuje se nic, na co není doklad!

K této zásadě se pojí anekdotický příklad: účetní viděl na vlastní oči jak shořela prázdná dřevěná budova skladiště, ale zničení budovy neuznal. Jeho nadřízení ho měli, jak jinak, za blázna. Přesto měl ale pravdu. Budova v jeho účetnictví figurovala dále a to až do okamžiku, kdy se mu do ruky dostal doklad o jejím zničení. Teprve pak zaúčtoval, že už neexistuje a není součástí majetku firmy. Ve světle tohoto příkladu je lépe vidět i do tajů účetních machinací a tunelů: "...vždyť vidíte, že tady ta budova není, proč tedy po mně chcete abych zaplatil zbytek její dosud nesplacené ceny!" A proto lékárníci - majitelé lékáren: nepeskujte své účetní za to, že dělají dobře svou práci, chrání i vás!

V jednoduchém účetnictví, které má blízko k "normálnímu" myšlení běžného člověka proto existuje důležitý dokument "Výkaz příjmů a výdajů", který se sestavuje k daňovým účelům za uplynulý rok. O tom co je nebo není (daňově uznatelný) příjem a výdaj rozhoduje zákon o dani z příjmů.
V podvojném účetnictví je situace složitější, protože podvojné účetnictví je už určitý "umělý" systém, v němž se zásadami osobního účetnictví - ironici uštěpačně dodávají "zásadami zdravého rozumu" - nevystačíme.

Podrobnosti sice nepatří do tohoto příspěvku, nicméně přesnější terminologie tohoto, znovu zopakujme umělého systému, vedla k druhé základní zásadě účetnictví, říká se jí zásada kontinuity či nepřetržitosti účetních záznamů. Z této zásady vyplývá, že konečný zůstatek daného období je současně počátečním zůstatkem období následujícího.

V podvojném účetnictví byly příjmy a výdaje skutečně původně - u nás až do roku 1993 - sledovány jen na příjmově-výdajových účtech a proto se nic nevědělo (a metodicky ani nemohlo vědět) o skutečných penězích. Ostatně i od této skutečnosti se odvíjelo ono v minulosti velmi populární: V globále máme všechno, ale konkrétně nemáme nic. Světová praxe však už byla na konci 80.let o pár desítek roků dál. Dávno věděla, že význam hotových (či spíše na účtu) peněz je pro zdravé finanční hospodaření důležitější než jejich "papírové" vykazování (právě ono "papírové", od reálného života odtržené účetnictví v minulosti degradovalo práci účetního). Ukázalo se, že je nutné podrobně analyzovat:

  • co se dělo s finančními prostředky v minulém období, jinými slovy jak vlastně vznikl onen konečný zůstatek
  • co se bude s finančními prostředky dít v budoucnu, jinými slovy na co máme a kdy a na co ne

A tak se v podvojném účetnictví objevilo ono slavné (a často jen prestižně opakované, bez znalosti věci) cash-flow, česky: peněžní tok. U nás se výkaz cash-flow poprvé předkládal jako součást účetní uzávěrky za rok 1994. Hrubá podoba výkazu cash-flow vypadá takto:

Výkaz cash-flow
VýpočetText
PSPočáteční stav peněžních prostředků
+Příjmy z investic, provozu, financí
-Výdaje na investice, provoz, finance
= (KS)Konečný stav peněžních prostředků

Jednoduché účetnictví je v tomto smyslu uživatelsky vlídnější, poněvadž je v něm zájem stále soustřeďován, v tzv. peněžním deníku, právě na peníze a jejich toky.

EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
16.09.2010

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...
26.11.2009

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová
05.04.2009

Filip Babylon

Current situation on the ...

Filip Babylon
05.01.2010

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
15.06.2011

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...
29.05.2017

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner
08.03.2010

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...
01.12.2009

Mgr. Stanislav Havlíček

Jednotné doplatky - reali...

Mgr. Stanislav Havlíček
25.09.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.