Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Stálé (neoběžné) prostředky

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 7645×

Každý lékárník dobře ví, že lépe se podniká "ve vlastním" než v najatých prostorách, protože v nich je závislý na libovůli pronajímatele, který má snahu nájemné neustále zvyšovat.

Jenže vlastní lékárna vyžaduje na začátku buď hodně vlastních peněz nebo úvěr či půjčku, ze kterých by si lékárník mohl vlastní "stálý" majetek pořídit. Takovému majetku se proto říká stálé prostředky, potažmo v podvojném účetnictví "stálá aktiva". Nejsou, jak už vyplývá z pojmenování oběžné v "pravém slova smyslu", leč i ony mají svůj oběh, protože i stálé prostředky se budou muset jednou vyřadit a nahradit novými. Je však výrazně pomalejší.

Při správném hospodaření se stálými prostředky musí každý podnikatel - a tedy i lékárník - postupovat takto:

  • Při každém oběhu oběžných prostředků musí k tomuto oběhu připojit i "určitou část stálých prostředků", odpovídajících jejich opotřebení. Ve stálých prostředcích jsou totiž také "umrtveny" peníze, a často podstatně větší než v oběžných prostředcích.
  • Této části stálých prostředků připojených do oběžného cyklu oběžných prostředků se říká odpisy. O tom jak se toto "opotřebení" vypočítá hovoří zákon o dani z příjmů. Pamatujme si, že pojem odpisů je velmi důležitým pojmem v oblasti financování.
  • Při řádném a poctivém hospodaření - a také z metodických důvodů - by se tyto odpisy měly odkládat "stranou" na zvláštní účet, kde by zůstaly uloženy tak dlouho, až se stálé prostředky úplně opotřebují. V tomto okamžiku by se nashromážděné finanční prostředky - odpisy mohly okamžitě použít na nákup nového stálého prostředku. Z řady praktických ekonomických důvodů (především inflace) se však tak neděje a to řadu podnikatelů plete.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.