Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Úvod

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 8454×

Řadu lékáren a lékárníků trápí každodenní otázky související s vedením a provozem lékáren. Vedle odborných farmaceutických problémů to jsou i problémy řídící a ekonomické. Lze je rozdělit na čtyři hlavní oblasti:

  1. Organizační - (sem patří především otázky organizačního začlenění lékárny - soukromá lékárna, společnost s ručením a omezeným, jiná forma)
  2. Právní - (například obchodně smluvní agendy, zaměstnanecká agenda a další)
  3. Provozní - (zabezpečení běžného chodu lékárny)
  4. Ekonomická a finanční - (zabezpečení dostatku finančních prostředků pro chod lékárny, s ní souvisí takové pojmy jako je účetnictví, cash-flow, daně a další)

Organizační oblast je obvykle jednorázovou záležitostí, kterou se lékárník musí zabývat "pořádně" jen jednou, maximálně dvakrát (při přechodu na jinou organizační formu) "za život". Právní otázky nejsou sice jednorázové, ale mají tendenci se opakovat méně často a obvykle podle jednou daného a zaběhnutého schématu. Teprve třetí a čtvrtá oblast vyžadují každodenní pozornost, ovšem s jednou podstatnou odlišností: běžným provozem lékárny lze pověřit odborného zástupce, ale ekonomickou a finanční oblastí by se měl osobně zabývat každý lékárník. Proto se jí budeme v tomto cyklu zabývat na prvním místě. K prvním dvěma oblastem se možná někdy v budoucnu vrátíme také, ale nyní je nejdůležitější pochopit a vstřebat základní zásady ekonomické politiky každé lékárny.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.