Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Jaké jsou novinky v oblasti čerpání dovolené v roce 2002?

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 7501×

Od roku 2001 trvá dovolená každého zaměstnance nejméně čtyři týdny. Firma ale může, bylo-li to dojednáno v kolektivní smlouvě, zaměstnancům garantovat dovolenou delší. Vyplývá to z novely zákoníku práce.

Výraznější novinkou je, jakým způsobem je možné nevybranou dovolenou převádět do dalšího kalendářního roku. Zatímco dříve si mohli zaměstnanci nastřádat dovolenou za několik let a vyčerpat ji pak naráz, zákoník práce nyní tento způsob omezuje. Pravidelný roční odpočinek je totiž podle novely, která přejímá směrnici EU vydatnější, než dlouhá dovolená vybraná až po několika letech.

Dovolená, kterou zaměstnanec nevyčerpá například pro nemoc, z naléhavých provozních důvodů nebo proto, že zaměstnavatel neurčil její čerpání se převádí do dalšího kalendářního roku. V něm musí zaměstnanec loňskou dovolenou (poprvé uplatněno v roce 2002!) vyčerpat, a může si tak prodloužit novou řádnou dovolenou. Pokud se stará dovolená nevyčerpá, proplácí se; například v případech, kdy zaměstnavatel neurčil dobu dovolené.

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle plánu dovolených. Zaměstnavatel je také povinen hradit zaměstnanci náklady, které mu vznikly, když firma změnila jeho předem určené čerpání dovolené nebo ho z dovolené odvolala.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.