Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Odpočet zaplacených úroků ze stavebního spoření

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 11091×

Do 15. února, mohou zaměstnanci prostřednictvím svého zaměstnavatele požádat (ale nemusí!) podle § 15, odst. 10 a 11, ZDP, aby mu od základu daně odečetl částku, která se rovná úrokům zaplaceným v roce 2001 z úvěru ze stavebního spoření nebo úrokům z hypotečního úvěru sníženým o státní příspěvek, jakož i úvěru poskytnutého stavební spořitelnou nebo bankou v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo hypotékou a použitým na financování bytových potřeb.

V případě, že účastníky smlouvy je více zletilých osob, uplatní odpočet buď jedna z nich, nebo každá z nich rovným dílem. Daňové odpočty, samozřejmě, mohou uplatnit pouze osoby výdělečně činné. Úroky z úvěrů ze stavebního spoření poskytnutých osobám mladším 18 let mohou ze svého daňového základu odečítat jejich rodiče. Úhrnná částka úroků, o které se snižuje základ daně ze všech úvěrů poplatníků v téže domácnosti nesmí překročit 300 tis. korun ročně. Výši zaplacených úroků potvrzují spořitelny na výpisech účtů klientů. Pozor, úroky z hypoték nelze uplatnit při ročním zúčtování záloh daně, ale je nutné je uplatnit pouze v daňovém přiznání. Jinak je výpočtová matematika velmi jednoduchá.

Co už ale tak jednoduché není je výčet situací, na které lze odpočet úroků z úvěru ze stavebního spoření uplatnit. Stanovuje je už vzpomínaný § 15, odst. 10 písm. a až h), ZDP. Obecně řečeno odpočet lze použít jen na tzv. bytové potřeby. Těmi se podle zákona o stavebním spoření rozumí především získání bytu, výstavba nebo koupě stavby pro bydlení, získání stavebního pozemku atp. Do kategorie bytových potřeb také spadá modernizace bytu, stavební úprava nebytového prostoru na byt a velmi častou je i úhrada podílů na společných částech.

A právě v souvislosti s výroky "do kategorie bytových potřeb spadá také" nastávají největší potíže. Např. v případě nové výstavby lze z úvěru financovat i náklady spojené s projektovou dokumentací, inženýrskými sítěmi, oplocením a pokud jsou součástí projektu, pak i garáží, saunou, bazénem a nejrůznějšími správními a notářskými poplatky souvisejícími se stavbou. Pokud se nejedná o nové stavby, vznikají problémy. Je dobré, s ohledem na poměrně vysoké částky, které se odpočítávají být velmi opatrní. Opatrnost je na místě i při modernizaci a údržbě. Tak například koupě kuchyňské linky může být daňově akceptovatelná pouze tenkrát, když se jedná o komplexní (co to je, viďte?) modernizaci kuchyně, tj. včetně rozvodů, obkladů, podlahových krytin, digestoře. Relativně jednodušší jsou přestavby a vestavby, ale ani tam není opatrnosti nikdy nazbyt.

EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 2....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
10.05.2009

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
18.07.2012

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

E-preskripce – benefit pr...

PharmDr. Jiří Skalický, P...
09.06.2016

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
12.08.2013

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný
19.04.2010

PharmDr. Ján Valjan

Nelíbí se vám konkurence?...

PharmDr. Ján Valjan
12.12.2008

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
09.07.2011

PharmDr. Lubomír Chudoba

Demokracie nebo přemíra p...

PharmDr. Lubomír Chudoba
06.04.2012

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.