Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…o lékárenství víme vše!®

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Odpočet zaplacených úroků ze stavebního spoření

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 11297×

Do 15. února, mohou zaměstnanci prostřednictvím svého zaměstnavatele požádat (ale nemusí!) podle § 15, odst. 10 a 11, ZDP, aby mu od základu daně odečetl částku, která se rovná úrokům zaplaceným v roce 2001 z úvěru ze stavebního spoření nebo úrokům z hypotečního úvěru sníženým o státní příspěvek, jakož i úvěru poskytnutého stavební spořitelnou nebo bankou v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo hypotékou a použitým na financování bytových potřeb.

V případě, že účastníky smlouvy je více zletilých osob, uplatní odpočet buď jedna z nich, nebo každá z nich rovným dílem. Daňové odpočty, samozřejmě, mohou uplatnit pouze osoby výdělečně činné. Úroky z úvěrů ze stavebního spoření poskytnutých osobám mladším 18 let mohou ze svého daňového základu odečítat jejich rodiče. Úhrnná částka úroků, o které se snižuje základ daně ze všech úvěrů poplatníků v téže domácnosti nesmí překročit 300 tis. korun ročně. Výši zaplacených úroků potvrzují spořitelny na výpisech účtů klientů. Pozor, úroky z hypoték nelze uplatnit při ročním zúčtování záloh daně, ale je nutné je uplatnit pouze v daňovém přiznání. Jinak je výpočtová matematika velmi jednoduchá.

Co už ale tak jednoduché není je výčet situací, na které lze odpočet úroků z úvěru ze stavebního spoření uplatnit. Stanovuje je už vzpomínaný § 15, odst. 10 písm. a až h), ZDP. Obecně řečeno odpočet lze použít jen na tzv. bytové potřeby. Těmi se podle zákona o stavebním spoření rozumí především získání bytu, výstavba nebo koupě stavby pro bydlení, získání stavebního pozemku atp. Do kategorie bytových potřeb také spadá modernizace bytu, stavební úprava nebytového prostoru na byt a velmi častou je i úhrada podílů na společných částech.

A právě v souvislosti s výroky "do kategorie bytových potřeb spadá také" nastávají největší potíže. Např. v případě nové výstavby lze z úvěru financovat i náklady spojené s projektovou dokumentací, inženýrskými sítěmi, oplocením a pokud jsou součástí projektu, pak i garáží, saunou, bazénem a nejrůznějšími správními a notářskými poplatky souvisejícími se stavbou. Pokud se nejedná o nové stavby, vznikají problémy. Je dobré, s ohledem na poměrně vysoké částky, které se odpočítávají být velmi opatrní. Opatrnost je na místě i při modernizaci a údržbě. Tak například koupě kuchyňské linky může být daňově akceptovatelná pouze tenkrát, když se jedná o komplexní (co to je, viďte?) modernizaci kuchyně, tj. včetně rozvodů, obkladů, podlahových krytin, digestoře. Relativně jednodušší jsou přestavby a vestavby, ale ani tam není opatrnosti nikdy nazbyt.

EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti japonské e...

RNDr. Marek Petráš
26.10.2009

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
24.11.2009

Jan Röder

Spolek českých studentů f...

Jan Röder
27.05.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a ...

Mgr. Ladislava Valášková,...
05.06.2017

PharmDr. Ján Valjan

Česká pseudoefedrinová ka...

PharmDr. Ján Valjan
08.09.2008

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...
25.11.2009

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování I....

RNDr. Marek Petráš
10.07.2008

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
30.08.2011

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
25.08.2011

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
18.07.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.