Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Perestrojka kapitalismu

Vloženo: 07.01.2006, 17:21 | Čteno: 7600×
K napsání tohoto příspěvku mě inspiroval závěr komentáře na tomto webu Když se dva perou, třetí se směje... Dovolím si na něj navázat. Ekonomické řešení problémů zdravotnictví se odvíjí od ceny a obratu (tržeb) léků a samozřejmě léčebných úkonů. Zůstanu - na stránkách Apatykáře - u léků (vím, není to ani přesný, ani komplexní výraz, ale snad mi čtenář rozumí) a lékáren.

Nenechte si vnutit nefér hru

Zespoda lékárníkům diktují ceny výrobci, potažmo distributoři a shora jim tržby výrazně ovlivňují lékaři, kteří léky předepisují. V tomto ekonomickém prostředí marže (pro lékárny dříve 17-19%, dnes ještě o 3% méně) nic podstatného neřeší. Zakopaný pes je v cenách, se kterými léky do lékáren dorazí a v receptech, na které musí lékárníci léky vydat. Zásadní otázky ekonomie lékové politiky tedy lékárny a lékárníky míjí, protož tkví někde úplně jinde. A to lékárníkům vyčítám: Proč si necháváte vnucovat hru, která neřeší podstatu problému?

Zdravotnictví "zadarmo"

Všechno se totiž odehrává na pozadí politického sporu: zdravotnictví zadarmo - zdravotnictví za peníze. Samozřejmě, že za peníze, ale který z politiků by se to odvážil ve volebním roce říci hlasitě? A tak zůstává u pokrytectví (všichni víme jak to s tím zadarmo je) a řešení pseudoproblémů (marže lékáren). Tak snadno se přece získávají body pokryteckými a plamenými výzvami proti komunismu, ale tak těžké je ten komunismus opravdu z myšlení lidí vymýtit, například změnami ve zdravotnictví!
A obavy, že by lidé na zdravotní péči (když utráceli na vánoce) neměli? Stačí jen jasně a nedvojsmyslně říci: "Milý paciente, pokud se nepřipojistíš a zůstaneš u svého "povinného" pojištění, udržíme tě při životě, ale nic víc od nás neočekávej. Pokud se připojistíš na sto tisíc ročně, budeš po nemoci (úraze, zranění) vypadat stejně jako před ní a pokud se připojistíš na milión vyspravíme tě tak, že nepoznáš sám sebe!" A s léky to je stejné. Nepřipojištěný pacient musí prostě počítat s těmi nejlevnějšími.

Důležitá je možnost výběru

A ještě jedna "maličkost". V takových podmínkách samozřejmě musí platit i to B, že si pacienti budou vybírat - lékaře i lékárnu. Když si totiž zaplatí mají právo si vybrat a ne, aby jim nebo lékařům a lékárnám ministerstvo, zdravotní pojišťovna nebo i někdo jiný něco předepisoval a vnucoval nějaké smlouvy. Samozřejmě si uvědomuji, že servis zdraví není totéž co servis automobilu (o humanitě se ještě zmíním), ale ekonomické principy jsou v podstatě stejné - můžu si dovolit jen to, na co mám!
Podle ministra Ratha se má o zdravotnictví rozhodovat na vrcholné úrovni (proto stejné a necitlivé plošné marže v Praze i na venkově) a podle středočeského hejtmana Bendla má zase rozhodovat nabídka a poptávka. Ovšem i to je - v jeho pojetí! - zcestná úvaha. Zisk vzniká, když od tržeb odečteme náklady. Ale pokud ty tržby tvoří "státní" a tedy i mé peníze (byť je "přerozděluje" jakákoliv zdravotní pojišťovna) pak i já mám právo se na zisku - výsledku nabídky a poptávky - podílet a ne jenom vybrané (středočeské?) nemocnice.

Doporučení

Celé dění v českém zdravotnictví mi připadá jako jakási perestrojka kapitalismu. Ale abych jen nepoučoval a nemoralizoval chci být konkrétní. Doporučuji:
  • Zrušit marže lékáren úplně, ať prostředí pročistí ne neviditelná, ale naopak viditelná a čitelná ruka trhu (lidé na venkově určitě nebudou vyčítat svému lékárníkovi, že má vyšší marži než v Praze, kde má lékárna oproti "jejich" lékárníkovi vyšší obrat).
  • Otevřít ve zdravotnictví prostor pro skutečné pojišťovnictví (pojistná matematika, různé typy pojistek, bonusy, sankce, nebát se řici otevřeně: platíš míň, dostaneš míň!)
  • Nesnižovat - dokonce v rámci resortu, který má představovat humanitu! - důstojnost jednotlivých profesí! Já jsem fakultní (popřípadě nemocniční) lékař, kdo je víc? Osobně si z mládí pamatuji jiný slogan: Já jsem horník, kdo je víc?
  • Hledět si svého. ČLK už měla dávno definovat: toto je základní péče a bude hrazena ze základního zdravotního pojištění a toto je nadstandard, který si musí pacient uhradit sám. A ZP už měly dávno k této kategorizaci nabídnout své služby. Místo toho se dnes protagonisté obou institucí - bývalý prezident ČLK Rath a bývalá/nebývalá ředitelka VZP Musílková - chovají nedůstojně svým profesním stavům a svým funkčním postavením.
EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
16.11.2009

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...
07.11.2011

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...
23.11.2012

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Sezóna 2008 v Českém farm...

Mgr. Ladislava Valášková,...
08.10.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárnic...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
19.10.2015

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba
18.04.2011

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...
15.06.2012

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
31.10.2011

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
24.11.2009

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
26.10.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.