Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Perestrojka kapitalismu

Vloženo: 07.01.2006, 17:21 | Čteno: 7294×
K napsání tohoto příspěvku mě inspiroval závěr komentáře na tomto webu Když se dva perou, třetí se směje... Dovolím si na něj navázat. Ekonomické řešení problémů zdravotnictví se odvíjí od ceny a obratu (tržeb) léků a samozřejmě léčebných úkonů. Zůstanu - na stránkách Apatykáře - u léků (vím, není to ani přesný, ani komplexní výraz, ale snad mi čtenář rozumí) a lékáren.

Nenechte si vnutit nefér hru

Zespoda lékárníkům diktují ceny výrobci, potažmo distributoři a shora jim tržby výrazně ovlivňují lékaři, kteří léky předepisují. V tomto ekonomickém prostředí marže (pro lékárny dříve 17-19%, dnes ještě o 3% méně) nic podstatného neřeší. Zakopaný pes je v cenách, se kterými léky do lékáren dorazí a v receptech, na které musí lékárníci léky vydat. Zásadní otázky ekonomie lékové politiky tedy lékárny a lékárníky míjí, protož tkví někde úplně jinde. A to lékárníkům vyčítám: Proč si necháváte vnucovat hru, která neřeší podstatu problému?

Zdravotnictví "zadarmo"

Všechno se totiž odehrává na pozadí politického sporu: zdravotnictví zadarmo - zdravotnictví za peníze. Samozřejmě, že za peníze, ale který z politiků by se to odvážil ve volebním roce říci hlasitě? A tak zůstává u pokrytectví (všichni víme jak to s tím zadarmo je) a řešení pseudoproblémů (marže lékáren). Tak snadno se přece získávají body pokryteckými a plamenými výzvami proti komunismu, ale tak těžké je ten komunismus opravdu z myšlení lidí vymýtit, například změnami ve zdravotnictví!
A obavy, že by lidé na zdravotní péči (když utráceli na vánoce) neměli? Stačí jen jasně a nedvojsmyslně říci: "Milý paciente, pokud se nepřipojistíš a zůstaneš u svého "povinného" pojištění, udržíme tě při životě, ale nic víc od nás neočekávej. Pokud se připojistíš na sto tisíc ročně, budeš po nemoci (úraze, zranění) vypadat stejně jako před ní a pokud se připojistíš na milión vyspravíme tě tak, že nepoznáš sám sebe!" A s léky to je stejné. Nepřipojištěný pacient musí prostě počítat s těmi nejlevnějšími.

Důležitá je možnost výběru

A ještě jedna "maličkost". V takových podmínkách samozřejmě musí platit i to B, že si pacienti budou vybírat - lékaře i lékárnu. Když si totiž zaplatí mají právo si vybrat a ne, aby jim nebo lékařům a lékárnám ministerstvo, zdravotní pojišťovna nebo i někdo jiný něco předepisoval a vnucoval nějaké smlouvy. Samozřejmě si uvědomuji, že servis zdraví není totéž co servis automobilu (o humanitě se ještě zmíním), ale ekonomické principy jsou v podstatě stejné - můžu si dovolit jen to, na co mám!
Podle ministra Ratha se má o zdravotnictví rozhodovat na vrcholné úrovni (proto stejné a necitlivé plošné marže v Praze i na venkově) a podle středočeského hejtmana Bendla má zase rozhodovat nabídka a poptávka. Ovšem i to je - v jeho pojetí! - zcestná úvaha. Zisk vzniká, když od tržeb odečteme náklady. Ale pokud ty tržby tvoří "státní" a tedy i mé peníze (byť je "přerozděluje" jakákoliv zdravotní pojišťovna) pak i já mám právo se na zisku - výsledku nabídky a poptávky - podílet a ne jenom vybrané (středočeské?) nemocnice.

Doporučení

Celé dění v českém zdravotnictví mi připadá jako jakási perestrojka kapitalismu. Ale abych jen nepoučoval a nemoralizoval chci být konkrétní. Doporučuji:
  • Zrušit marže lékáren úplně, ať prostředí pročistí ne neviditelná, ale naopak viditelná a čitelná ruka trhu (lidé na venkově určitě nebudou vyčítat svému lékárníkovi, že má vyšší marži než v Praze, kde má lékárna oproti "jejich" lékárníkovi vyšší obrat).
  • Otevřít ve zdravotnictví prostor pro skutečné pojišťovnictví (pojistná matematika, různé typy pojistek, bonusy, sankce, nebát se řici otevřeně: platíš míň, dostaneš míň!)
  • Nesnižovat - dokonce v rámci resortu, který má představovat humanitu! - důstojnost jednotlivých profesí! Já jsem fakultní (popřípadě nemocniční) lékař, kdo je víc? Osobně si z mládí pamatuji jiný slogan: Já jsem horník, kdo je víc?
  • Hledět si svého. ČLK už měla dávno definovat: toto je základní péče a bude hrazena ze základního zdravotního pojištění a toto je nadstandard, který si musí pacient uhradit sám. A ZP už měly dávno k této kategorizaci nabídnout své služby. Místo toho se dnes protagonisté obou institucí - bývalý prezident ČLK Rath a bývalá/nebývalá ředitelka VZP Musílková - chovají nedůstojně svým profesním stavům a svým funkčním postavením.
EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

O lékárenských stojatkách...

Mgr. Ladislava Valášková,...
07.12.2008

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
21.03.2012

Jana Vedrová

Spiritus - brněnský stude...

Jana Vedrová
24.06.2009

PharmDr. Ján Valjan

Přípravky s pseudoefedrin...

PharmDr. Ján Valjan
31.08.2009

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon
18.11.2008

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
26.10.2011

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...
20.10.2009

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
08.08.2013

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
30.07.2008

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová
22.02.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.