Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Zdravotní pojišťovny, aneb kam se poděla pojistná matematika?

Vloženo: 19.12.2005, 20:27 | Čteno: 5976×
Když je klubko zamotané je v podstatě jedno, odkud ho začneme rozmotávat. Lékárníci začali maržemi lékáren. Poslanci odkladem, to když odložili kontroverzní zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních (odklad je nejzákeřnější forma negace!). A lékaři se pustili do zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterým prý stát (rozuměj parta lidí, která je právě u moci, jak se píše v článku Umíráček plurality pojišťoven, který vyšel v HN 17.12.2005) přebírá přímou kontrolu nad pojišťovnami a penězi jejich pojištěnců.

Pojistná matematika je klíčem

Nechci se pouštět do sáhodlouhých úvah a rozumování, jenom se divím. Ani úředníci ministerstva zdravotnictví, ani ekonomičtí poradci stran, ani různí "nezávislí" analytici a poradci, ani bouřící se lékaři, ani širší zdravotnická, ale i ekonomická veřejnost nevzpomněli to nejdůležitější - pojistnou matematiku! Ta je přece pro každou pojišťovnu - tedy i zdravotní, pokud tuto instituci opravdu za pojišťovnu považujeme, a pokud ne, tak ji přejmenujme! - rozhodující. Myslím si, že právě nepochopení pojistné matematiky bylo a je zdrojem všech hlavních potíží českého zdravotnictví.
Před časem jsem v zahraničních materiálech četl, že asi deset miliónů pojištěnců je minimum, aby zdravotní pojišťovna mohla jako pojišťovna zdravě fungovat. Jinými slovy: pokud budeme chtít v Česku opravdu zdravou "českou" pojišťovnu, pak musí být jen jedna (politika a bonmoty o znovu zakládání ÚNZ s tím nemají co dělat!). Ale proč bychom tady nemohli mít třeba sto "nečeských" pojišťoven, které by - samozřejmě - fungovaly na základech pojistné matematiky. Jinými slovy, mohly by mít v Česku pouze 500 tisíc klientů, ale toho zbývajícího 9,5 miliónu by musely mít jinde. V Německu, Anglii, ale třeba i v Jihoafrické republice nebo v Číně.

Zdravotnictví chybí, pokud se vizí týká, profesionalita

Kdekdo volá po odbornosti a sám se odborností ohání. V případě zdravotních pojišťoven ovšem právě odbornost - pojistná matematika - hlavním aktérům naprosto chybí. Pečlivě jsem sledoval parlamentní diskusi o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních. Pominu-li balast, a toho bylo v diskusi většina, neslyšel jsem ani z úst ministra zdravotnictví, ale bohužel ani z úst ředitelky VZP, a samozřejmě od poslanců už vůbec ne, jediné slůvko o pojistné matematice. Proto mi připadá diskuse o českém zdravotnictví naprosto prázdná a postrádá jakýkoli smysl. Asi jde opravdu jen o ty (od klientů zákonem vybrané) peníze a o nic víc.

Závěr?

Ministři zdravotnictví sociálně demokratických vlád se nechali, obrazně řečeno, tlouct po hlavách. Ministr Rath sice směr kladiva na čarodějnice obrátil, nicméně i jemu podstata věci unikla. Nevyčítám mu to, je lékař a o pojistné matematice nemusí nic vědět - ale zajímat o ni by se měl.
EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Reakce právního zástupce ...

Mgr. MUDr. Jaroslav Marší...
22.12.2008

Mgr. Stanislav Havlíček

Regulační poplatky v léká...

Mgr. Stanislav Havlíček
13.04.2009

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...
11.08.2008

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso Piaggio
05.02.2010

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Fakulta chápe změny ve fa...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
01.09.2014

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...
08.12.2015

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
28.01.2013

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk
21.12.2009

Petra Jurczeková

Vítání prváků, burza učeb...

Petra Jurczeková
20.09.2009

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba
11.04.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.