Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Výhody a nevýhody uvalení DPH na léčiva pro lékárny

Vloženo: 30.04.2004, 21:22 | Čteno: 8461×
Nový zákon o DPH nás ještě hodně potrápí. Dosud byl výdej a prodej léčivých přípravků v lékárnách, podobně jako i jiné zdravotnické služby od DPH osvobozen. Od 1. května je to jiné, na výdej nebo prodej léčiv se vztahuje snížená pětiprocentní sazba DPH. Pro mnohé lékárny a zdravotnická zařízení to bude znamenat novou povinnost - přihlásit se k DPH. Protože se však obrat počítá až od 1.5.2004 bude tato povinnost vznikat jednotlivým subjektům postupně až v průběhu roku a těm nejmenším možná ani nevznikne.

První pohled někdy klame

Na první pohled se zdá, že uvalení DPH na prodej léčivých přípravků je pro lékárny nevýhodné. A co druhý pohled? Uvalení DPH na lékárny může paradoxně jejich situaci i výrazně zlepšit. Podstata tkví v odpočtech. Tím, že lékárny budou moci po své registraci k DPH uplatňovat odpočty jak u léčiv od distributorů tak i u ostatních přijatých plnění - elektřiny, plynu, komunálních služeb, nájmů a dalších. Navíc si mohou uplatnit DPH i u léčiv, které již mají na skladě a u provozního zařízení a materiálu, které nakoupily za posledních 12 měsíců!

Nejtypičtější problémy

Podle zákona podléhá DPH pouze výdej nebo prodej léčiv, ale dodání léčiv, která jsou spotřebována v rámci zdravotnických služeb - například při podání léčivých přípravků z rukou lékaře - je nadále od DPH osvobozeno. Rozlišit přesně dodání služby od dodání zboží však může někdy být v konkrétních případech velmi problematické.
A to není všechno. Snížená 5% sazba DPH se uplatňuje pouze na léčivé přípravky pro humánní lékařské účely. Bude-li ale stejný léčivý přípravek vydán pro léčení zvířat - veterinaria - pak by se měla uplatnit základní, tedy vyšší 19% sazba. Prakticky by se tedy lékárníci měli při výdeji zajímat o to, která léčiva budou použita pro veterinární účely a při jejich prodeji se zákazníka ptát (pokud nejsou na předpis od veterinárního lékaře), k jakému účelu budou použita!

Poznámka k vratným obalům

Zákon o DPH přináší změny také zásadní u vratných obalů. Dosud se zvláštní režim DPH uplatňoval pouze u vratných lahví(!), u kterých nebyl při jejich pořízení nárok na odpočet DPH a jejich dodání nebylo předmětem daně (pozor: samozřejmě se to netýkalo jejich obsahu!).
V současnosti je to jinak. Nově dodání všech zálohovaných obalů, které zákon o obalech označuje jako vratný obal (ne tedy jen vratných lahví!) podléhá základní 19% sazbě DPH. Při prodeji obsahu v láhvi musí tedy lékárník plátce DPH rozdělit základ daně na část vztahující se k obsahu (u léčiv snížená sazba 5%) a část vztahující se k vratnému obalu (zvýšená 19% sazba) a provést dvě samostatná plnění! Při vrácení obalu je lékárník samozřejmě oprávněn uplatnit si daň na vstupu.
Lze očekávat, že v praxi přiměje tento složitý postup plátce DPH se co nejrychleji zbavit jakýchkoliv vratných zálohovaných obalů nebo přesvědčit dodavatele, aby na vratné obaly žádné zálohy neuplatňoval.
EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný
10.07.2011

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárnic...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
19.10.2015

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
19.11.2009

Heinz-Günter Wolf

Aktuelle Situation auf de...

Heinz-Günter Wolf
15.01.2010

PharmDr. Ján Valjan

Euro ve slovenských lékár...

PharmDr. Ján Valjan
16.08.2008

Doc. RNDr. Miroslav Polášek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Miroslav Poláš...
25.11.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...
21.11.2011

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová
04.09.2012

Mgr. Stanislav Havlíček

Centrální úložiště - tich...

Mgr. Stanislav Havlíček
15.09.2009

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Záměry společnosti Česká ...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr
20.08.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.