Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…lékárenství začíná tady!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Jak je to s výpovědí v těhotenství

Vloženo: 02.11.2002, 21:43 | Čteno: 15855×
Výpověď doručená v těhotenství je neplatná, a to i když o těhotenství v době doručení neví ani sama maminka. V této věci bývají často nejasnosti, protože si lidé pletou dva hlavní důležité pojmy - ochranou dobu a ochranou lhůtu. Ochranná doba není totéž co ochranná lhůta zaměstnance. Porušení zákazu výpovědi může zaměstnavatele přijít pěkně draho.

Ochranná doba

- je spojena se zákoníkem práce a rozumí se jí doba, kdy je zaměstnanec v určitých situacích chráněn před skončením pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Konkrétně se jedná o tyto situace:
  • Dobu, kdy je pracovník uznán dočasně neschopným práce pro nemoc nebo úraz, pokud si tuto neschopnost úmyslně nevyvolal nebo nezpůsobil v opilosti, jakož i v některých dalších podobných situacích
  • Dobu při povolání ke službě v ozbrojených silách ode dne, kdy byl zaměstnanci doručen povolávací rozkaz (nebo hromadný povolávací rozkaz při mobilizaci) až do uplynutí dvou týdnů po jeho propuštění z takové služby
  • Dobu kdy je zaměstnanec plně uvolněn pro výkon veřejné funkce
  • Dobu, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo čerpá mateřskou dovolenou nebo trvale pečuje (týká se i manžela) o dítě do 3 let a v některých dalších podobných situacích

Ochranná lhůta

- souvisí s nemocenským pojištěním. Předpis říká: Pojištěnec má nárok nadávky nemocenského pojištění, jestliže se splnily podmínky rozhodné pro jejich přiznání, to jest:
  • nárok platí v době trvání nemocenského pojištění
  • nárok platí i po skončení pojištění, avšak ještě během doby, kdy zaměstnanec pobírá nemocenské dávky, podporu při ošetřování člena rodiny nebo peněžitou pomoc v mateřství
  • v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 42 dnů od skončení zaměstnání. Byl-li však zaměstnanec zaměstnán po kratší dobu než oněch 42 dnů, činí tato ochranná lhůta pouze tolik dnů, kolik byl zaměstnanec naposledy zaměstnán.
Jinými slovy - ochranná lhůta nemá s výpovědí nic společného. Zákaz výpovědi souvisí jedině a pouze s pojmem ochranná doba.
Z textu je tedy patrné, že výpovědní lhůta se přerušuje a její zbývající část doběhne až po skončení ochranné doby - pokud zaměstnanec neprohlásí (a to může), že na takovém prodloužení netrvá. Konkrétně: Jestliže zaměstnanec v prvním měsíci dvouměsíční výpovědní lhůty na dva týdny onemocní, nemá jeho onemocnění na délku výpovědní lhůty vliv. Jestliže ovšem onemocní na dva týdny až poslední dva dny před lhůtou výpovědi, pak se výpovědní lhůta prodlouží o ochranou lhůtu, konkrétně o 12 dnů.
Pro zákaz výpovědi je rozhodný stav v době, kdy byla výpověď dána, tj. doručena zaměstnanci. Výpověď, kterou dá zaměstnavatel v ochranné době - bez ohledu na to, zda ví nebo mohl vědět, že začala běžet (dokonce to nemusí vědět ani sama těhotná žena, jak je uvedeno na začátku!) - není platná. Rozhoduje tedy existence objektivní skutečnosti a nikoli vědomost o ní. Nejmarkantnějším příkladem této situace je právě vzpomínané "tiché těhotenství".
A na závěr si ještě povězme co čeká zaměstnavatele, pokud zákaz výpovědi poruší. Nároky z neplatného rozvázání pracovního poměru - kromě postihů ze strany kontrolních orgánů, a ty bývají tvrdé - jsou především závislé na tom, zda zaměstnanec na dalším zaměstnávání trvá nebo ne. Pokud ano musí své nároky uplatnit u soudu, nejpozději ve lhůtě do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr tímto neplatným rozvázáním skončit. Po uplynutí této lhůty již není možné neplatné skončení pracovního poměru napadnout.
EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

Mgr. Stanislav Havlíček

Kauza léčivé přípravky s ...

Mgr. Stanislav Havlíček
04.08.2008

Prof. PharmDr. Ing. Milan Lázníček, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Ing. Milan...
24.11.2009

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...
29.05.2017

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček
28.12.2008

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 1....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
09.05.2009

PharmDr. Martina Chytilová

Příprava parenterální výž...

PharmDr. Martina Chytilov...
16.01.2012

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová
22.02.2010

Mgr. Jaroslava Doležalová

Falešná léčiva

Mgr. Jaroslava Doležalová...
20.04.2009

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
13.07.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.