Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako náhrada studia oboru farmaceutický asistent

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaEKONOMICKÁ A INVESTIČNÍ PORADNA
V této části je archiv zveřejněných rad lékárnám a klientům lékáren z oblasti ekonomické. Rubriku pro APATYKÁŘ® připravovala firma DOWER-D. Ta se od roku 1992 zabývá ekonomickým a organizačním poradenstvím. Její majitel vydal osm odborně zaměřených produktů (knížky, CD-ROM) a publikuje v odborném ekonomickém tisku. Od 1. 1. 2007 není rubrika dále aktualizována, ponecháváme zde však všechny příspěvky k dispozici.

Změny v zákoně o zdravotním pojištění platné od 1.7.2002

Vloženo: 28.08.2002, 21:06 | Čteno: 7996×

Pokud ukončíme jedno zaměstnání v pátek a ve druhém nastoupíme v pondělí nemusíme "chybějící" dva dny platit. Od 1. července 2002 to umožňuje novela zákona o zdravotním pojištění. Už tedy nemusíme běhat kvůli dvěma víkendovým dnům na zdravotní pojišťovnu, abychom se přihlásili jako osoby bez zdanitelných příjmů a následně zaplatili za tyto dva dny pojistné.

Ke změně došlo díky úpravě § 5 písm. c) zákona č. 48/1997 Sb., která vymezuje platby pojistného "osob bez zdanitelných příjmů (OBZP)", kterými se v sobotu a neděli v uvedeném příkladě stáváme. Do konce července 2002 jsme OBZP byli v podobných případech vždy. Nově se za OBZP považuje pojištěnec pouze tehdy, je-li v této kategorii evidován nepřetržitě po dobu nejméně jednoho celého kalendářního měsíce. Jinými slovy, podle nové právní úpravy přestává mít u OBZP význam výpočet poměrné části pojistného v poměru k počtu kalendářních dnů. Od příštího měsíce tedy už nebude docházet k podobným, dříve poměrně častým a nepříjemným situacím.

A to není všechno. Novela provedla i poměrně velmi významné úpravy v institutu odstraňování tvrdosti zákona, kdy se výrazně posílila pravomoc základních článků zdravotních pojišťoven. Pojišťovna už například napříště nepředepíše - pokud plátce prokáže, že provedl platbu na účet příslušné pojišťovny, ale pod nesprávným variabilním symbolem - penále. Umožňuje to nově vložený odstavec 5 v § 18 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Žádost přitom musí být podána nejpozději do nabytí právní moci rozhodnutí, kterým byla uložena pokuta, vyměřena přirážka k pojistnému či předepsáno penále. V praxi to znamená, že žádost může být podána v patnáctidenní lhůtě od písemného doručení platebního výměru.

Novela však přináší také jednu nepříjemnost. Dosud - po dobu pobytu v cizině - nebyla osoba s trvalým pobytem v České republice povinna platit pojistné, pokud učinila před odjezdem do ciziny písemné prohlášení, na základě kterého se odhlásila z placení pojistného. Po návratu pak musela pojišťovně předložit doklad o uzavření zdravotního pojištění v cizině a jeho délce. Novela však nyní kategoricky vyžaduje, aby po návratu z ciziny doklad o uzavřeném zdravotním pojištění předložily všechny osoby, na které se vztahuje příslušné ustanovení o dlouhodobém pobytu v zahraničí. Věc však má háček. V některých zemích, například v Anglii, neexistuje vůbec možnost zdravotní pojištění uzavřít. Co teď, jak v takovém případě postupovat? V podstatě existují dvě možnosti: buď platit v České republice pojištění jako OBZP nebo uzavřít některou z forem komerčního zdravotního pojištění, například pojištění pro cesty a pobyt v cizině.

EKONOMICKÝ PŘEHLED PRO LÉKÁRNÍKY
» Úvod
» Peníze a jejich oběh
» Peníze jako součást oběžných...
» Stálé (neoběžné) prostředky...
» Příjmy a výdaje
» Náklady a výnosy
» Majetek a kapitál (vlastní i...
» Jednoduché a podvojné účetni...
» Finanční analýza
» Finanční management
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
31.10.2011

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová
22.02.2010

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
05.07.2011

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce
25.10.2008

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Reakce právního zástupce ...

Mgr. MUDr. Jaroslav Marší...
22.12.2008

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný
19.04.2010

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti klíšťové e...

RNDr. Marek Petráš
30.04.2008

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti meningokok...

RNDr. Marek Petráš
08.06.2008

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování I....

RNDr. Marek Petráš
10.07.2008

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová
05.04.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.